EÚ zvažuje možnosť zakázať Lukašenkovi vstup na územie únie, potvrdila Ashtonová

Brusel 20. januára (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová v stredu potvrdila, že únia uvažuje o možnosti zakázať vstup na svoje územie bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Má ísť o reakciu na zásahy bieloruských úradov proti opozícii v bývalej sovietskej republike.

Dlhoročný autoritatívny prezident – často označovaný za "posledného európskeho diktátora" – získal v prezidentských voľbách oficiálne 79,7 percenta hlasov. Po vyhlásení výsledkov vyšli protestovať do ulíc tisíce ľudí. Polícia rozohnala protestnú akciu s použitím sily a zatkla stovky demonštrantov a novinárov.

"V krátkodobom horizonte je znovuzavedenie zákazu vstupu pre prezidenta Lukašenka a rozšírenie tohto zákazu aj na ďalších jednotlivcov určite jednou z možností, ak nedôjde k prepusteniu zadržiavaných osôb," uviedla Ashtonová.

Niektoré zdroje z prostredia EÚ už predtým informovali, že sankcie by sa mohli vzťahovať na viac než 100 bieloruských predstaviteľov.

Ashtonová vyzvala úniu na "vyváženú reakciu", skombinujúc sankcie proti bieloruským predstaviteľom s praktickou podporou občianskej spoločnosti, ako je priama podpora mimovládnych organizácií, médií a študentov.

Podľa šéfky diplomacie EÚ by tiež mal byť pozastavený spoločný predbežný plán s Bieloruskom, načrtnutý v minulom roku s cieľom rozvíjať vzťahy medzi oboma stranami.

Konečné rozhodnutie o vydaní či nevydaní zákazu vstupu na územie únie pre bieloruských predstaviteľov padne 31. januára, na zasadaní ministrov zahraničných vecí EÚ.

Zdroj: RIA Novosti

12 sla