EÚ: Zverejnenie správy o praktikách CIA je pozitívnym krokom

Brusel 10. decembra (TASR) – Európska únia privítala dnes zverejnenie správy popisujúcej tvrdé vypočúvacie praktiky, ktoré používala americká Ústredná spravodajská služba (CIA) pri výsluchoch osôb podozrivých z terorizmu.

„Správa vyvoláva vážne otázky týkajúce sa porušovania ľudských práv zo strany vojakov a ľudí na výplatnej páske CIA.“ uviedla počas dnešnej tlačovej konferencie hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Catherine Rayová.

Správa zverejnená americkým senátnym výborom pre tajné služby je podľa hovorkyne pozitívnym krokom v procese verejného a kritického odsúdenia programu CIA, zameraného na zadržiavanie a výsluch podozrivých z terorizmu.

Rayová v tejto súvislosti ocenila, že prezident USA Barack Obama oficiálne ukončil tento program po svojom nástupe do funkcie v roku 2009. Vyzdvihla tiež Obamov prísľub, že využije všetky svoje právomoci na to, aby podobné metódy neboli už nikdy použité.

Hovorkyňa EVČK sa ale odmietla vyjadriť k možnej účasti niektorých európskych krajín na kontroverznom programe CIA, o ktorom sa hovorí v správe senátneho výboru. Poľsko bolo v júli tohto roku odsúdené Európskym súdom pre ľudské práva za „spoluúčasť“ na prípade mučenia jedného Palestínčana a jedného občana Saudskej Arábie na svojom území. K mučeniu malo dôjsť ešte pred ich prepravou do väznice Guantánamo.

Podľa správy Európskeho parlamentu zverejnenej v roku 2007 tajné základne CIA existovali aj v Rumunsku a v Litve.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc