EÚ zverejnila zoznam sýrskych predstaviteľov, na ktorých sa vzťahujú sankcie

Brusel 10. mája (TASR) – Európska únia zverejnila dnes zoznam 13 predstaviteľov Sýrie, na ktorých sa vzťahujú sankcie v podobe zmrazenia vkladov a zákazu cestovania.

Na zozname figurujú aj brat prezidenta Bašara Asada, jeden z najvplyvnejších sýrskych podnikateľov, minister vnútra a šéf sýrskej tajnej služby.

Samotný prezident sa na zozname nenachádza. Šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová však pohrozila, že ak násilnosti v Sýrii budú pokračovať, reštriktívne opatrenia sa môžu rozšíriť aj na "najvyššie úrovne" vedenia krajiny.

Sankcie voči činiteľom sýrskeho režimu nadobúdajú účinnosť dnešným dňom a sú súčasťou balíka opatrení voči Damasku, ktorého súčasťou je aj zbrojné embargo.

Členské štáty EÚ sa na prijatí sankcií dohodli v pondelok v snahe prinútiť Asadov režim k zastaveniu krvavých zásahov voči ľudovým protestom v Sýrii. Zoznam sa dnes objavil v oficiálnom vestníku EÚ.

Sankcie sú zamerané aj na brata sýrskeho prezidenta Máhira Asada, ktorý velí elitnej republikánskej garde a je považovaný za druhého najmocnejšieho muža Sýrie.

EÚ uvalila sankcie i na bratranca prezidenta Asada Rámího Machlúfa, ktorí vlastní spoločnosť Syriatel, najväčšieho mobilného operátora v Sýrii, a niekoľko ďalších veľkých firiem v stavebnom a ropnom sektore. Podľa Bruselu finančne podporuje vládu v Damasku, čo jej umožňuje pokračovať v násilných represiách proti civilnému obyvateľstvu.

Sankciám neunikli ani minister vnútra Ibrahim Šaar a šéf sýrskej civilnej rozviedky GSD Alí Mamlúk.

1 3 20 rsc hy