EK je spokojná s krokmi britskej vlády dostať pod kontrolu rozpočtový schodok

Brusel 6. júla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes vyjadrila spokojnosť nad opatreniami britskej vlády, ktoré mala podniknúť na korekciu nadmerného rozpočtového schodku.

"Súčasné ekonomické podmienky si vyžadujú rozhodnú fiškálnu konsolidáciu, ale v takých dimenziách, aby príliš netlmili ekonomický rast. Rozpočtové ciele, ktoré si britská vláda dala, sú v súlade s takýmto smerovaním," konštatoval na margo krokov Veľkej Británie komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn.

Odporúčanie zo strany únie konsolidovať svoje kroky z hľadiska rozpočtu zneli pre fiškálny rok 2010/11 s tým, aby v roku 2014/15 už bol britský schodok na želanej úrovni. Britská vláda 22. júna predstavila ďalšie uťahovanie opaskov, ktoré by mali štrukturálny deficit znížiť o 0,5 % hrubého domáceho produktu, pričom predošlá exekutíva už ohlásila opatrenia znižujúce schodok o 1 % HDP. Garnitúra Davida Camerona si postavila za cieľ, dostať deficit na úroveň 2,3 % HDP v roku 2014/15, čo by bolo v súlade s Paktom stability a rastu.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop