Eurozóna je pripravená pomôcť Grécku 30 mld eur, MMF pridá „okolo 10 mld“ (2)

Brusel 11. apríla (TASR) – Štáty eurozóny sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou podieľať na sanácii verejných financií Grécka. Definitíva o detailoch a výške pomoci padla dnes po videokonferencii ministrov financií štátov eurozóny. Jej aktivácia však naďalej závisí od Grécka.

Dohoda o poskytnutí finančnej pomoci štátmi eurozóny pre dramaticky zadlžené Grécko padla netradične v nedeľu, videokonferenciu zvolali len deň predtým.

Finančná pomoc bude kombinovaná podľa predchádzajúcej dohody z marcového zasadnutia Európskej rady, teda bude sa na nej podieľať okrem jednotlivých európskych štátov aj Medzinárocný menový fond (MMF). Pre prvý rok sa ráta s pomocou vo výške 30 miliárd eur od štátov eurozóny, výška asistencie zo strany IMF potvrdená zatiaľ nie je, ale na základe konceptu zo summitu (2/3 budú predstavovať peniaze z eurozóny a 1/3 peniaze od MMF) by mohlo ísť o 15 miliárd eur, podľa slov komisára pre ekonomické a finančné záležitosti EÚ Olliho Rehna to bude "niekde okolo 10 miliárd eur". Asistencia bude podmienená aj splnením jasných požiadaviek na ozdravenie gréckej ekonomiky.

"Pôžičky z eurozóny by mali byť poskytnuté pri úrokovej sadzbe okolo 5 percent. Podmienky doplnkovej pomoci a jej mechanizmus si MMF určuje sám, vrátane úrokov," informoval Rehn.

Luxemburský premiér a šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker znovu zdôraznil, že zo strany šestnástich štátov stále nejde o konečné "áno" a o čase odštartovania celého mechanizmu sa v nedeľu nehovorilo. "Dnes bolo témou objasnenie detailov. Nie sú to žiadne dary, ale systém pôžičiek, to platí naďalej. Chcem zdôrazniť, že Grécko stále o pomoc nepožiadalo," povedal Juncker.

Ihneď v pondelok je naplánovaná diskusia predstaviteľov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky, Grécka a MMF o doladení ďalších podrobností.

Podľa odhadov potrebuje získať Grécko do mája viac než 11,6 miliardy eur. Videokonferenciu ako formu stretnutia ministrov financií euroskupiny zvolali len v sobotu, za iniciatívou stáli komisár pre finančné a ekonomické záležitosti Olli Rehn a predsedajúci skupiny krajín eurozóny, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o detaily v 3.-5. odseku.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pa