Eurozóna poskytne Grécku na úvod pôžičku vo výške 30 mld eur, ak o ňu požiada

Brusel 11. apríla (TASR) – Štáty eurozóny sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou podieľať na sanácii verejných financií Grécka. Definitíva o detailoch a výške pomoci padla dnes po videokonferencii ministrov financií štátov eurozóny. Jej aktivácia však naďalej závisí od Grécka.

Dohoda o poskytnutí finančnej pomoci štátmi eurozóny pre dramaticky zadlžené Grécko padla netradične v nedeľu, videokonferenciu zvolali len deň predtým.

Finančná pomoc bude kombinovaná podľa predchádzajúcej dohody z marcového zasadnutia Európskej rady, teda bude sa na nej podieľať okrem jednotlivých európskych štátov aj Medzinárocný menový fond (MMF). Pre prvý rok sa ráta s pomocou vo výške 30 miliárd eur od štátov eurozóny, výška asistencie zo strany IMF známa zatiaľ nie je. Pôžičky by mali byť poskytnuté pri úrokovej sadzbe "okolo 5 percent", informoval komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn.

"Nie sú to žiadne dary, ale systém pôžičiek, to platí naďalej. Dnes bolo témou objasnenie detailov. Chcem zdôrazniť, že Grécko stále o pomoc nepožiadalo," povedal šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker.

V pondelok je naplánovaná ďalšia diskusia o úlohe MMF a doladenie ďalších podrobností.

Podľa odhadov potrebuje získať Grécko do mája viac než 11,6 miliardy eur. Videokonferenciu ako formu stretnutia ministrov financií euroskupiny zvolali len v sobotu, za iniciatívou stáli komisár pre finančné a ekonomické záležitosti Olli Rehn a predsedajúci skupiny krajín eurozóny, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pa