Bezpečnostná situácia v niektorých častiach Kosova sa zhoršila

New York 7. júla (TASR) – Európska únia v utorok informovala Bezpečnostnú radu OSN, že bezpečnostná situácia v niektorých častiach Kosova sa zhoršila. Rusko a USA sa však opätovne nezhodli v názore na dôvody zvýšeného napätia v oblasti.

Predseda misie EÚ v Kosove (EULEX) Yves de Kermaborn uviedol, že misia odsúdila násilie a vyzvala na prešetrenie incidentov. Mimoriadne Rokovanie BR OSN sa uskutočnilo na žiadosť Srbska z dôvodu znepokojujúcej bezpečnostnej situácie v Kosove po bombovom útoku z 2. júla, ktorého terčom boli Srbi, protestujúci proti otvoreniu kancelárie kosovskej vlády v Mitrovici. Jeden človek prišiel o život a ďalších 11 utrpelo zranenia. V pondelok postrelili a zranili srbského poslanca kosovského parlamentu Petra Miletiča priamo pred jeho bytom v severnej, Srbmi obývanej časti Mitrovice.

Srbský prezident Boris Tadič na zasadaní rady upozornil, že Srbsko prehodnotí postoj k prítomnosti medzinárodných inštitúcií v Kosove, ak neobmedzia podporu destabilizačným krokom Prištiny.

Podľa Tadiča bol nedávny útok na obyvateľov severnej Mitrovice pokusom o zvýšenie medzietnického napätia a sabotovanie úsilia o udržateľný mier v Kosove. "Žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby sa postaralo, aby sa nič podobné v budúcnosti nezopakovalo a aby nelegálna kancelária v severnej časti Kosovskej Mitrovice zostala zatvorená," zdôraznil Tadič.

Srbský prezident pred koncom zasadania odišiel z rokovacej sály po tom, čo ho kosovský minister zahraničných vecí Skender Hyseni vyzval, aby Belehrad a Priština spolupracovali pri vyšetrovaní smrteľného incidentu v Kosovskej Mitrovici ako "dva zvrchované štáty".

Predstavitelia Ruska a USA opäť predniesli rozdielne stanoviská o príčinách incidentov, ktoré počas uplynulých dní otriasli severom Kosova. Rusko označilo otváranie kancelárie kosovskej vlády na severe Mitrovice za "drzú provokáciu", kým USA tvrdia, že išlo o "legitímny krok suverénneho štátu".

Zdroj: RTS

zsl hy