EULEX obvinil šéfa protikorupčného úradu v Kosove z korupcie

Brusel 21. septembra (TASR) – Policajná a súdna misia Európskej únie v Kosove (EULEX) potvrdila, že bývalý predseda kosovského Úradu boja proti korupcii Nazmi Mustafi bral vysoké úplatky. Spolu s ním boli z prijímania úplatkov obvinení aj ďalší traja kosovskí sudcovia.

Mustafi bol z podozrenia účasti na úplatkárskej afére a zneužívania svojho úradného postavenia zatknutý začiatkom apríla tohto roku. Podľa vyšetrovateľov z radu EULEX k zatknutiu došlo po tom, ako zozbierali dostatok dôkazov, že Mustafi zneužil svoje postavenie a z titulu svojej moci zasiahol najmenej v prospech jedného z obžalovaných z korupcie, za čo mal ako "ďakovné" dostať istú finančnú sumu.

Ďalší muži zatknutí v spojitosti s korupčnou činnosťou bývalého šéfa protikorupčného úradu v Kosove mali podľa kosovskej polície vystupovať ako Mustafiho agenti, ako sprostredkovatelia, a ponúkať obvineným z korupcie oslobodenie za dohodnuté finančné sumy.

Mustafi bol na čele protikorupčného úradu od jeho zriadenia kosovským premiérom Hashimom Thacim v roku 2010. Tento úrad sa zaoberal najväčšími a najcitlivejšími korupčnými aférami v Kosove, ako napríklad procesom proti riaditeľovi Centrálnej kosovskej banky Hashimovi Rexhepimu. Ten bol nakoniec zbavený všetkých obvinení.

Mustafi predtým, ako sa stal zodpovedným za boj proti korupcii, pôsobil deväť rokov ako prokurátor v kosovskom súdnom systéme.

Predstavitelia EÚ pri rokovaní s kosovskými lídrami opakovane vyzývajú Prištinu na zintenzívnenie boja proti korupcii a organizovanému zločinu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem