Mladí na Slovensku bývajú zväčša u rodičov, do partnerských zväzkov sa nehrnú

Brusel/Luxemburg 8. októbra (TASR) – Slovenskí mladí ľudia patria medzi Európanov, ktorí sa nevedia alebo nechcú osamostatniť od svojich rodičov. Vyplýva to z najnovších čísel prieskumu európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý sleduje stav z roku 2008.

Prevažná väčšina Slovákov a Sloveniek vo veku od 18 do 24 rokov stále zostáva u rodičov – v prípade žien je to 89,8 percent, kým u mužov 95,8 percent a podiely sú druhé najvyššie v Európskej únii. Prvenstvo v tomto ukazovateli patrí Slovinsku a Malte (93 percent resp. 97 percent), hneď po dosiahnutí veku dospelosti sa snažia "ujsť" z domu najmä severania (Dáni – 27 a 40 percent, Fíni – 32 a 53 percent a Švédi – 37 a 47 percent).

Absolútne čelo poradia v EÚ patrí Slovenkám vo veku od 25 do 34 rokov, z ktorých 42 percent si naďalej užíva výhody rodičovského domu, kým Slovákom v tomto istom vekovom segmente patrí v EÚ tretia priečka (56 percent). V tomto hodnotení sú znovu na opačnom konci rebríčka samé škandinávske krajiny, v Dánsku, Fínsku ani Švédsku nedosahuje podiel mladých mužov a žien bývajúcich u rodičov 10 percent.

Prieskum skúmal aj časť mladých (18-34 rokov), ktorí žijú v partnerskom zväzku. Medzi lídrov patria Fíni (63 percent žien a 51 percent mužov žije s partnerom), Švédi (61 a 48) a Rumuni (57 a 42). V tomto istom veku má niekoho po boku 37 percent Sloveniek a 27 percent Slovákov (štvrté najnižšie číslo v EÚ u oboch pohlaví). Najslobodnejšie sa javia írske ženy (34 percent bez partnera) a grécki muži (21 percent).

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh