EUobserver: Moskva v metropolách EÚ lobuje proti rozšíreniu sankcií v roku 2015

Brusel 12. decembra (TASR) – Ruská vláda rozbehla širší proces lobovania, ktorým sa snaží presvedčiť niektoré členské štáty EÚ, aby sa na budúci rok postavili proti predĺženiu sankcií voči Rusku. Uviedol to európsky internetový denník EUobserver s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje.

Moskva sa podľa denníka snaží vplývať na Maďarsko, Taliansko, a Cyprus, ktoré majú úzke vzťahy s Ruskou federáciou.

Prvé dve kolá sankcií – zamerané na zmrazenie víz, majetku a aktív bývalého ukrajinského prezidenta Viktor Janukovyča (ktorý sa skrýva v Rusku) a niektorých jeho blízkych spolupracovníkov – a tiež podobné reštrikcie voči ruským a ukrajinským úradníkom, ktorí sa angažovali pri anexii Krymu Ruskom, vypršia v marci a apríli budúceho roka.

Tretia séria sankcií, namierená proti ruským spoločnostiam v oblasti energetiky, financií a vojenského sektora, prijatá v júli po zostrelení malajzijského civilného lietadla nad východnou Ukrajinou, vyprší v júli 2015.

Členské štáty EÚ budú musieť rozhodnúť, či tieto sankcie predĺžia, alebo nie, pričom takéto rozhodnutie môže byť prijaté iba na základe konsenzu. Ak jeden členský štát únie využije svoje právo veta a sankcie odmietne, ich režim nebude obnovený.

EUobserver sa odvolal ne nemenovaného diplomata, ktorý je zapojený do predbežných konzultácií o rozšírení sankcií. Tento zdroj uviedol, že „Rusi intenzívne konajú vo viacerých metropolách, aby sankcie zablokovali“. Hlavnými cieľmi ruských snáh sú Budapešť, Nikózia a Rím, ktoré chce Moskva za spojencov v tejto záležitosti.

„Za normálnych okolností by obnovenie sankcií malo byť formalitou. Ale zdá sa, že to nebude také jednoduché, pretože viacero krajín chce v marci o sankciách širšiu diskusiu,“ uviedol diplomat pre Euobserver.

Ďalší z nemenovaných európskych diplomatov denníku naznačil, že ruská strana podobnú činnosť vyvíja aj v Berlíne, avšak najväčší nápor je na krajiny, ktoré sú najviac proti obnoveniu sankcií, a to je Maďarsko a Cyprus, zatiaľ čo Grécko, Taliansko a Slovensko podporujú skôr čiastočné zrušenie týchto sankcií.

Diplomatické zdroje rovnako naznačili, že aj Česká republika by mohla k rozšíreniu sankcií vyjadriť výhrady, zatiaľ čo na druhej strane – v tábore, ktorý rozhodne podporuje ich predĺženie – je Británia, Poľsko, Švédsko a tri pobaltské štáty.

Francúzsko a Nemecko podľa denníka momentálne zaujali vyčkávaciu taktiku.

EUobserver pripomenul stanovisko USA, podľa ktorého lobovanie Moskvy nebude úspešné. Keby sa však sankcie proti Rusku čo i len čiastočne podarilo odstrániť a vojna na východe Ukrajiny by stále pokračovala, znamenalo by to viditeľnú trhlinu v transatlantickom spojenectve EÚ-USA.

Spomedzi troch krajín, ktoré by mohli „podľahnúť“ Moskve – Maďarska, Talianska a Cypru -, najväčšie obavy vzbudzuje prvá z nich. Maďarský premiér Viktor Orbán sa dostal do pozície štátnika vzdorujúceho Spojeným štátom a aj Európskej únii, ktorý sa ani netají názormi, že sankcie proti Rusku nedávajú nijaké výsledky.

Nezávisle od uvedených troch sérií sankcií USA aj EÚ skúmajú možnosť uvalenia nových reštrikcií, ktorých cieľom je Krym. Ako možné opatrenia sa uvádza zákaz činnosti západných spoločností na Krymskom polostrove, najmä tých, ktoré podnikajú v oblasti dopravy a infraštruktúry.

Vo štvrtok tento týždeň sa v Bruseli konalo v poradí už druhé kolo odborných diskusií na túto tému. Prvé informácie naznačili, že dohoda v prospech nových sankcií je v zásade hotová.

O nových sankciách by mohli rozhodnúť ministri zahraničných vecí EÚ na svojom stretnutí v Bruseli v pondelok budúci týždeň, alebo o štyri dni neskôr premiéri a prezidenti členských krajín na summite EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem