Euobserver poprel, že Philip Morris dal 1,5 milióna na obedy s europoslancami

Brusel 4. októbra (TASR) – Tabaková spoločnosť Philip Morris International (PMI) mala podľa medializovaných informácií údajne minúť až 1,5 milióna eur na obedy a večere pre poslancov Európskeho parlamentu s cieľom oslabiť revidovanú tabakovú smernicu, o ktorej budú hlasovať 9. októbra na zasadnutí v Štrasburgu. Podľa správy internetového denníka EUobserver, ktorý informáciu pôvodne priniesol, sa toto obvinenie ukázalo ako nepodložené.

Suma, o ktorej vo štvrtok EUobserver informovala spolupredsedníčka politickej skupiny Zelených v EP Rebecca Harmsová, mala byť použitá na stretnutia s minimálne tretinou všetkých poslancov EP zo všetkých politických skupín.

„Povedala by som, že skúsenosti s Philip Morris sú pre náš parlament veľmi zlé skúsenosti,“ konštatovala Harmsová.

Spoločnosť PMI vo svojej reakcii uviedla, že obvinenia o silnom lobingu sú neodôvodnené. V tlačovom vyhlásení PMI konštatovala, že suma 1-1,25 milióna eur bola na rok 2012 určená na obhajovanie záujmov firmy v európskych inštitúciách a nie na priame dary poslancom.

Europoslankyňa Harmsová dnes svoje tvrdenie revidovala s tým, že išlo z jej strany o nedorozumenie. Podľa vysvetľujúceho vyhlásenia jej kancelárie sumu čerpala z oficiálneho registra s tým, že mala dodať, že išlo o celkovú sumu firmy na lobing a nie len na pohostenie pre europoslancov.

Hlasovanie o revidovanej tabakovej smernici, ktoré bolo pôvodne naplánované na začiatok septembra, sa pre silný lobing zo strany tabakovej spoločnosti Philip Morris International podľa Harmsovej odďaľuje s cieľom presunúť agendu do obdobia k tabaku prívetivejšieho gréckeho predsedníctva v EÚ.

Harmsová spoločne so švédskym europoslancom za Zelených Carlom Schlyterom, ktorý je podpredsedom výboru pre verejné zdravotníctvo, novinárov v Bruseli informovali, že europoslanci najmä z konzervatívnych a pravicových strán predložili pozmeňujúce návrhy, ktoré korešpondujú s piatimi hlavnými požiadavkami na zmenu revidovanej tabakovej smernice podľa želania PMI. Medzi požiadavkami je napríklad odstránenie zákazu mentolových cigariet, umiestnenie varovania o poškodzovaní zdravia cigaretami len v dolnej časti škatuľky, zmiernenie obmedzení na nové produkty ako elektronické cigarety, či zmenšenie varovného textu na cigaretových škatuľkách.

12 cve dod