Pozastavenie hlasovacích práv pre nezodpovedných nie je reálne, tvrdí Barroso

Brusel 28. októbra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso nepovažuje za reálne, aby sa v Európskej únii ujala procedúra straty hlasovacieho práva v Rade Európskej únie, pokiaľ daná krajina nebude vedieť udržať svoj rozpočtový schodok a tempo znižovania verejného dlhu na požadovanej úrovni.

Barroso to povedal dnes pred októbrovým zasadnutím Európskej rady v Bruseli. Šéf európskej exekutívy sa však vyjadril, že je pripravený rokovať o zmene Lisabonskej zmluvy, ktorú by obnášalo vytvorenie efektívneho stáleho krízového mechanizmu pre krajiny eurozóny, ktorá by platila po roku 2013.

"Je poľutovaniahodné, že celá debata sa nesie v znamení otvárania alebo neotvárania zmluvy. Toto by nemalo zatieniť za žiadnych okolností návrhy operačnej skupiny Hermana Van Rompuya či návrhy komisie. Proces by sme nemali nikdy stavať pred podstatu veci. Čo sa týka prípadného konceptu pozastavenia hlasovacích práv, jednomyseľnosť medzi štátmi v tomto ohľade nájsť momentálne určite nemožno. Pravdupovediac, je to nereálne," konštatoval Barroso.

Lídri 27 štátov Európskej únie majú od dnešného popoludnia na programe svoje dvojdňové stretnutie. Jeho hlavnou témou by mala byť práve diskusia o dokončení formátu nového hospodárskeho riadenia, o ktoré sa inštitúcie snažia po vypuknutí gréckej dlhovej krízy v prvej polovici tohto roka.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh