Európa len oddialila svoj deň zúčtovania

New York/Brusel 25. júla (TASR) – Skutočnosť, že sedem európskych bánk, ktoré neprešli záťažovými testami, bude musieť spoločne doplniť kapitál len o 3,5 miliardy eur, vyvolala v analytikoch dojem, že záťažové testy neboli príliš prísne. Či boli naozaj dôveryhodné, bude jasnejšie v pondelok (26. júla), keď sa otvoria európske akciové trhy. Niektorí analytici však reagovali už krátko po ich zverejnení.

"Objem kapitálu, ktorý banky potrebujú, je podstatne nižší, než trhy očakávali," povedal Mike Lenhoff, vedúci stratég v londýnskej finančnej spoločnosti Brewin Dolphin Securities, ktorá spravuje 33 miliárd USD (25,59 miliardy eur). "Táto suma sa zdá dosť triviálna vzhľadom na očakávané straty v dôsledku dlhovej krízy," dodal.

"V ničom nás (testy) neubezpečili," povedal Komal Sri-Kumar, stratég v spoločnosti TCW Group v Los Angeles, ktorá spravuje aktíva za 118 miliárd USD. "Tieto testy boli vedome stanovené tak, aby väčšina bánk prešla. To vôbec nevypovedá o tom, že (európsky) bankový systém je naozaj stabilný," dodal.

Podobne reagoval aj Neil MacKinnon zo spoločnosti VTB Capital. "Zdá sa, že záťažové testy zďaleka nepredstavujú skutočnú záťaž a skôr pôsobia ako politická kamufláž než ako úprimné úsilie vlád ubezpečiť finančné trhy, že banky v eurozóne sú dostatočne silné na to, aby zvládli prípadnú ďalšiu krízu," povedal MacKinnon, podľa ktorého Európa iba oddialila svoj "deň zúčtovania".

Cieľom testovania bolo zistiť, či banky budú schopné čeliť prípadnej ďalšej recesii alebo novým šokom spojeným s dlhovou krízou. Záťažové testy nezvládlo päť španielskych sporiteľní, ďalej štátna grécka banka ATEbank a nemecká Hypo Real Estate. Podmienkou na prechod testami bolo, aby v prípade nástupu novej krízy dosiahol ukazovateľ kapitálovej primeranosti banky (Tier 1) minimálne 6 %.

Ešte pred zverejnením výsledkov Výboru európskeho bankového dohľadu (CEBS) v piatok (23. júla) analytici z banky Goldman Sachs odhadovali, že banky budú musieť doplniť kapitál minimálne o 38 miliárd eur a Barclays Capital tvrdila, že to bude až 85 miliárd eur. Napríklad, záťažové testy uskutočnené v USA minulý rok ukázali, že z 19 testovaných neprešlo záťažovými skúškami až 10 amerických bánk, ktoré musia navýšiť kapitál pre prípad ďalšej krízy až o 74,6 miliardy USD.

Počítalo sa aj s tým, že testami neprejde viacero nemeckým štátom kontrolovaných krajinských bánk (Landesbank). Nakoniec zo všetkých testovaných nemeckých bánk neprešla len zoštátnená Hypo Real Estate, čo sa ale v jej situácii dalo čakať. Banka nepočíta s návratom do zisku skôr ako v roku 2012 a doteraz jej štát poskytol kapitálové injekcie za 7,7 miliardy eur a úverové záruky za viac než 100 miliárd eur.

"Nemyslím si, že analytici sú takí hlúpi, že by sa až do takej miery mýlili," povedal Jason Brady z investičnej spoločnosti Thornburg Investment Management v Santa Fe (Nové Mexiko). Spoločnosť spravuje aktíva približne za 57 miliárd USD. "Správnejším vysvetlením by bolo, že testy neboli dostatočne prísne," dodal. Trhom napríklad prekáža, že pri testoch sa nepočítalo s prípadným krachom niektorej z krajín eurozóny. Mnohí analytici pritom nevylučujú, že Grécko bude donútené reštrukturalizovať svoj dlh, čo je krajším výrazom pre bankrot. Až vtedy sa ukáže skutočná situácia bánk.

Na druhej strane, podľa niektorých analytikov zo švajčiarskej banky Credit Suisse tieto výsledky mohol čiastočne ovplyvniť fakt, že európske banky za ostatných 18 mesiacov navýšili kapitál približne o 220 miliárd eur, takže ich pôvodná nepriaznivá pozícia sa zlepšila. Väčšina bánk tak potom mala omnoho väčšiu šancu testami prejsť.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

(1 EUR = 1,2897 USD)

1 12 dan gl