Euroazijská únia naberá reálne kontúry

foto: ruský premiér Vladimír Putin a ruský prezident Dmitri Medvedev, zdroj: TASR

Putin, o ktorom sa predpokladá, že vyhrá nasledujúce prezidentské voľby v Rusku, opísal svoje geopolitické ambície pre denník Daily Izvestia.

Vládnúca strana Jednotné Rusko zorganizovala na túto tému okrúhly stôl, ktorý mal podľa dostupných informácii špecifikovať budúce ambície.

Podľa expertov by mala Euroazijská únia združovať národy, ktoré sú historicky a kultúrne veľmi blízke Rusku, a zároveň „lojálne voči ruským záujmom“.

Podľa ruského politológa Dmitrija Orlova patria do tejto skupiny aj štáty ako Fínsko, Maďarsko, Česká Republika, Mongolsko, Vietnam a Bulharsko. Do zoznamu zaradil aj dve krajiny mimo Európy a Ázie – Kubu a Venezuelu.

Zástupca strany Jednotné Rusko nepotvrdil, že by dané krajiny kontaktovali s nejakým návrhom. Podľa predsedu Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, Borisa Grizlova, však existujú „nástroje a historické argumenty“, ktoré hovoria v prospech vytvorenia euroazijskeho projektu. Ten v sebe zahŕňa približne 250 miliónov obyvateľov. Počet obyvateľov Ruskej federácie je 143 miliónov.

Podľa Grizlova spája tieto krajiny najmä spoločná história. Na druhej strane pod „nástrojmi“ má na mysli predovšetkým ruský jazyk, ktorý by sa využíval na „medzinárodnú komunikáciu“ a „ekonomickú kooperáciu“. Súčasne však zdôraznil, že nejde o budovanie štátu, ale o úniu suverénnych štátov.

Veľvyslanec Ruska v NATO, Dmitrij Rogozin, povedal, že v tomto projekte nejde ani tak o „zjednotenie územia, ako o [zjednotenie] ľudí a občanov v mene spoločnej vládnej štruktúry“.

Približne 200 tisíc kosovských Srbov požiadalo o ruské občianstvo. Podľa Rogozina by im mala Ruská federácia svoje občianstvo poskytnúť.

Pre Belehrad je to signál, že Moskva nie je spokojná s tým, ako Srbsko bráni záujmy srbskej menšiny v Kosove.

Podľa Rogozina by sa ruština mala stať aj jedným z oficiálnych jazykov Európskej únie. Na presadenie tejto myšlienky chce využiť nedávno zavedenú Európsku občiansku iniciatívu.

Podľa Meksata Kunakunova, poradcu predsedu kirgizského parlamentu, Putin pri jednom stretnutí povedal, že „kto neľutuje ZSSR, nemá srdce. Kto sníva o návrate ZSSR, nemá rozum“. Kunakov súčasne dodal, že „kto pochybuje o tom, že vytvoríme novú úniu, je jednoducho hlupák“.