EÚ aj napriek kríze by mala pomáhať rozvojovým krajinám

Brusel 16. októbra (TASR) – Eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs dnes počas Európskych rozvojových dní uviedol, že 85 percent občanov EÚ je presvedčených, že Európa by mala aj napriek hospodárskej kríze naďalej pomáhať rozvojovým krajinám. Komisár sa odvolal na najnovší prieskum Eurobarometra o rozvojovej pomoci.

Podľa Eurobarometra okolo 61 percent Európanov podporuje zvýšenie pomoci, ktorá pomôže ľuďom vymaniť sa z chudoby. Zároveň si väčšina (55 percent) opýtaných myslí, že rýchlo rastúce rozvíjajúce sa krajiny by už nemali dostávať pomoc.

Väčšina občanov EÚ (61 percent) rovnako verí, že pomoc by sa mala zamerať na nestabilné krajiny, ktoré boli napríklad sužované konfliktom, alebo prírodnými krízami.

Európania prisudzujú súkromnému podnikaniu v rozvojových krajinách pozitívnu úlohu, najmä pri vytváraní pracovných miest (57 percent), ale očakávajú, že zahraničné spoločnosti budú pri svojich investíciách dodržiavať morálne a etické normy (81 percent). Väčšina respondentov (53 percent) vidí korupciu ako hlavnú prekážku, ktorá bráni rozvoju v chudobných krajinách sveta.

"Európska únia bude rozhodovať o rozpočte na ďalších sedem rokov a ľudia posielajú svojim vedúcim predstaviteľom zreteľný signál, že úspory by sa nemali robiť na úkor najchudobnejších ľudí na tejto planéte," uviedol v súvislosti so správou komisár Piebalgs.

Podľa komisára však Európania žiadajú záruky, že pomoc sa dostane k tým najchudobnejším a prinesie viditeľné výsledky.

Prieskum Eurobarometra s názvom „Solidarita zahŕňajúca celý svet – Európania a rozvoj“ bol predložený počas Európskych rozvojových dní v Bruseli (16. – 17. októbra). Pri tejto príležitosti sa stretávajú hlavy štátov a vlád z Afriky s inštitúciami EÚ, ministrami EÚ, zástupcami inštitúcií OSN, občianskej spoločnosti, akademickej obce a súkromného sektora. Diskusie sa zameriavajú na oblasť poľnohospodárstva, potravinovú bezpečnosť, sociálnu ochranu a nerovnosť, ako aj úlohu súkromného sektora.

Prieskum pre Eurobarometer vykonala spoločnosť TNS Opinion & Social medzi 2. a 17. júnom 2012. Do prieskumu sa zapojilo 26.622 Európanov vo veku 15 rokov a viac, s ktorými sa viedli osobné rozhovory v ich domácnostiach.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk