Eurobarometer: Európanov znepokojuje nedostatočná kybernetická bezpečnosť

Brusel 9. júla (TASR) – Nový prieskum Eurobarometra uvádza, že používateľov internetu znepokojuje kybernetická bezpečnosť – 89 percent sa vyhýba zverejneniu osobných údajov na internete a 74 percent tvrdí, že riziko stať sa obeťou počítačovej kriminality za posledný rok vzrástlo, uviedla dnes Európska komisia (EK).

Podľa správy Eurobarometra sa 12 percent používateľov internetu v celej EÚ sa už stretlo s online podvodmi a osem percent sa stalo obeťou krádeže totožnosti. Napriek tomu 53 percent z nich v minulom roku nezmenilo žiadne zo svojich online hesiel.

„Keďže čoraz viac ľudí čo najviac využíva výhody internetu a digitálneho hospodárstva, neprekvapuje, že sa v prvom rade obávame o bezpečnosť osobných údajov a online platieb. Viac prekvapuje je to, že iba polovica Európanov podniká účinné kroky na svoju ochranu pred počítačovou kriminalitou“, uviedla komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Komisárka upozornila, že nesmieme páchateľom počítačovej kriminality dovoliť, aby narúšali používanie internetu a dodala, že čím viac vieme o rizikách a ako sa máme pred nimi chrániť, tým viac môžeme maximalizovať našu existenciu v digitálnom prostredí.

Prieskum, na ktorom sa vo všetkých členských štátoch EÚ zúčastnilo takmer 27.000 ľudí, odhalil, že 53 percent používateľov internetu uvádza, že nakupujú tovar a služby online, 52 percent využíva stránky sociálnych sietí, 48 percent elektronické bankovníctvo a 20 percent predáva tovar alebo služby.

Na druhej strane 59 percent používateľov má pocit, že nie sú dobre informovaní o rizikách počítačovej kriminality. Štyridsať percent používateľov sa bojí toho, že niekto ukradne alebo zneužije ich osobné údaje, a 38 percent má obavy o bezpečnosť online platieb.

V marci tohto roku EK navrhla vytvoriť v roku 2013 Európske centrum boja proti počítačovej kriminalite (EC3), ktoré bude chrániť Európanov a podniky pred narastajúcimi počítačovými hrozbami, najmä pred útokmi, ktorých cieľom je elektronické bankovníctvo a iné finančné činnosti v online prostredí.

Centrum sa bude takisto snažiť nájsť možnosti lepšej ochrany profilov vytvorených na sociálnych sieťach pred ich infiltráciou zo strany zločincov páchajúcich počítačovú kriminalitu a poskytovať informácie a analýzu vnútroštátnym orgánom presadzovania práva. To im umožní pomáhať v boji proti online krádežiam totožnosti, sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí a kybernetickým útokom napádajúcim kritickú infraštruktúru a informačné systémy v Európe.

Centrum začne svoju prevádzku v januári na budúci rok. V ústredí Europolu v Haagu práve prebieha vytvorenie centra vrátane laboratória počítačovej kriminality, vybudovania približne 30 pracovných miest na plný úväzok a nadväzovania kontaktov s členskými štátmi, ktoré budú do centra vysielať odborníkov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh