Eurobarometer: Občania EÚ podporujú boj proti chudobe v rozvojových krajinách

Brusel 26. novembra (TASR) – Riešenie chudoby v rozvojových krajinách by malo byť jednou z hlavných priorít Európskej únie. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra, ktorého výsledky zverejnili dnes pri príležitosti Európskych rozvojových dní v Bruseli (26.-27. novembra).

Podľa Osobitného prieskumu Eurobarometra "Rozvojová pomoc EÚ a miléniové rozvojové ciele" sa sedem z desiatich ľudí (69 percent) v EÚ domnieva, že pomoc týmto krajinám je dobrá aj pre úniu, pričom prináša úžitok aj jej občanom.

Napriek hospodárskym ťažkostiam je čoraz viac občanov EÚ ochotných platiť viac za potraviny a výrobky, ktoré podporujú rozvojové krajiny: v súčasnosti je to 48 percent respondentov (od roku 2012 zvýšenie o štyri percentuálne body). Približne 83 percent opýtaných si myslí, že je dôležité pomáhať ľuďom v rozvojových krajinách, a 61 percent sa domnieva, že by sa táto pomoc mala zvýšiť.

"Teší ma, že občania EÚ podporujú celosvetovú solidaritu, a verím, že spoločne môžeme napomôcť prekonávaniu chudoby. Máme pred sebou veľké úlohy: zaistiť dosiahnutie miléniových rozvojových cieľov a urobiť z chudoby záležitosť minulosti," pripomenul eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs.

Prieskum ukázal, že podľa občanov EÚ by sa rozvojová politika mala v budúcnosti zamerať na zamestnanosť (44 percent respondentov), zdravie (33 percent), hospodársky rast (31 percent) a vzdelanie (30 percent).

Väčšina respondentov (66 percent) sa domnieva, že riešenie chudoby v rozvojových krajinách by malo byť jednou z hlavných priorít EÚ. Len 48 percent opýtaných si myslí, že by to malo byť jednou z hlavných priorít vlád ich krajín. Dvanásť percent respondentov správne odhadlo, že počet ľudí na svete, ktorí žijú z menej ako jedného dolára na deň, je približne 500 miliónov až jedna miliarda.

Osobitný prieskum Eurobarometra predstaví komisár Piebalgs počas Európskych rozvojových dní. Pri tejto príležitosti sa v Bruseli stretnú hlavy štátov a vlád z Afriky so zástupcami inštitúcií EÚ, ministrami z členských štátov EÚ, zástupcami inštitúcií OSN, občianskej spoločnosti, akademickej obce a súkromného sektora.

Diskusie sa zameriavajú na miléniové rozvojové ciele a na potrebu silnej pozície Európy pri riešení celosvetovej chudoby a udržateľného rozvoja po roku 2015.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon