Eurokomisár Dalli: Kríza E. coli nás poučila pre budúcnosť

Brusel 11. júna (TASR) – Európski spotrebitelia a obchodní partneri Európskej únie už môžu byť pokojní, vyhlásil dnes John Dalli, komisár EÚ zodpovedný za zdravie a ochranu spotrebiteľov. Jeho vyhlásenie prišlo krátko po tom, ako Nemecko potvrdilo prielom pri pátraní po príčinách šírenia nákazlivej baktére E. coli.

Nemecké úrady dnes popoludní potvrdili, že rôzne druhy klíčkov pestovaných na farme južne od mesta Hamburg sú zodpovedné za zhubnú nákazu, ktorá prepukla v Nemecku a začala sa šíriť aj do ostatných európskych štátov.

„Oceňujem tento výrazný pokrok. Zdroj nákazy je konečne identifikovaný a epidemiologické nálezy sú podporené laboratórnymi skúškami. Európski spotrebitelia a obchodní partneri EÚ môžu mať plnú dôveru, čo sa týka bezpečnosti zeleninárskych výrobkov z krajín únie,“ vyhlásil komisár John Dalli.

Dodal, že Európska komisia a členské štáty únie sa poučili z tejto zdravotnej krízy, čo povedie k ďalším opatreniam vedúcim k posilneniu systému výstrahy pre európske potraviny.

Epidemiologický výskum v súvislosti s baktériou E. coli bude pokračovať, kým sa nedospeje k ucelenému obrazu, akým systémom sa nákaza šírila od nemeckej farmy ku svojim obetiam a zaznamenaným miestam jej výskytu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh