Eurokomisár Füle v Ankare uviedol, že Turecko musí obnoviť nezávislosť súdnictva

Brusel 17. júna (TASR) – Turecko musí obnoviť nezávislosť súdnictva, ak si chce zachovať šance na vstup do Európskej únie. Povedal dnes počas rokovania v Ankare eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Komisár, ktorý v tureckej metropole rokoval s najvyššími predstaviteľmi tureckej vlády o najťažšej prístupovej kapitole číslo 23, kritizoval unáhlené prijatie nových zákonov a právnych opatrení uprostred rozsiahleho vládneho korupčného škandálu.

„V posledných mesiacoch sme boli svedkami epizód, ktoré vyslali pochybnosti o záväzkoch Turecka k európskym hodnotám a normám,“ vyhlásil Füle po stretnutí s predstaviteľmi vlády a občianskej spoločnosti.

Hovoril o korupčnom prípade zasahujúcom do okruhu ľudí blízkych predsedovi vlády, v rámci ktorého došlo k presunom sudcov a vyšetrovateľov a prijímaniu nových zákonov bez konzultácie s EÚ. Tieto zákony podľa slov eurokomisára ešte viac vzdialili Turecko od základných pravidiel EÚ.

Füle sa v tejto súvislosti postavil na obranu Ústavného súdu, ktorý bol terčom opakovanej kritiky zo strany premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ústavný súd totiž rozhodol o zrušení zákazu prístupu na sociálne siete YouTube a Twitter, čo presadzovala vláda a tiež zabránil platnosti kontroverzného zákona, ktorý dával vláde väčšiu kontrolu nad justíciou.

„Tieto akcie Ústavného súdu prispievajú k tomu, čo je teraz najviac potrebné: obnovenie dôvery v systém spravodlivosti,“ citovala agentúra Reuters eurokomisárove vyjadrenie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab