Eurokomisár Hahn ubezpečil Srbsko o podpore EÚ na jeho európskej ceste

Brusel/Belehrad 20. novembra (TASR) – Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn navštívil dnes Srbsko. V rámci svojej prvej oficiálnej návštevy západného Balkánu v novej funkcii sa zameral najmä na reformnú agendu Srbska na jeho ceste k členstvu v Európskej únii.

Hahn sa v Belehrade stretol s prezidentom Tomislavom Nikoličom, premiérom Aleksandrom Vučičom, šéfom diplomacie Ivicom Dačičom a s viacerými ministrami srbskej vlády. Na programe boli aj rozhovory s predstaviteľmi parlamentného výboru pre európsku integráciu, mimovládnych organizácií a medzinárodných finančných inštitúcií.

„Moja návšteva v Srbsku na začiatku nového mandátu ukazuje dôležitosť, ktorú EÚ pripisuje Srbsku, a ukazuje, že rokovania o rozšírení majú rovnakú prioritu ako predtým,“ uviedol Hahn po dnešnom stretnutí s premiérom Vučičom.

Predsedu vlády ubezpečil o záväzkoch EÚ pre európsku perspektívu Srbska a zdôraznil, že únia je odhodlaná byť najbližším spojencom Srbska.

Hahn spresnil, že v rámci diskusií s Vučičom Srbsku pripomenul kľúčové poučenie z minulých rozšírení. Zdôraznil, že tento proces musí byť transparentný a inkluzívny.

„Vstup do EÚ je spoločenský projekt, ktorý v konečnom dôsledku patrí občanom. Je preto dôležité, aby všetky zainteresované strany – občianska spoločnosť, podnikateľská komunita a občania – mali vo veľkom pocit, že sú členmi tohto procesu a cítili spojenie s reformami, ktoré prináša. Členstvo v EÚ nie je túžbou hŕstky ľudí, ale ambíciou mnohých,“ skonštatoval Hahn.

Eurokomisár privítal naznačené priority srbskej vlády, zamerané na udržateľný hospodársky rast, zvýšenú pozornosť pre zabezpečenie právneho štátu, boj proti korupcii a organizovanému zločinu a na reformy súdnictva a verejnej správy.

Hahn srbskej strane pripomenul, že nevyhnutné reformy a úpravy právneho rámca v súlade s legislatívou EÚ nie sú samoúčelné, ale pomôžu krajine a spoločnosti s prijímaním európskych hodnôt, vytvoria vhodné podmienky pre získanie zahraničných investícií a prinesú rast a vytváranie pracovných miest pre ľudí.

Srbský premiér Vučič po rokovaní s Hahnom uviedol, že strategickým cieľom jeho vlády je členstvo v EÚ, ako však zdôraznil, Srbsko sa k sankciám únie voči Rusku nepridá.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem