Eurokomisár Kallas poďakoval Teličkovi za koordinovanie dopravných projektov EÚ

Brusel 30. júna (TASR) – Komisár EÚ pre dopravu Siim Kallas dnes oznámil, že prijal rezignáciu Pavla Teličku z funkcie európskeho koordinátora pre dopravný koridor Severné more-Baltské more, ktorý je súčasťou Transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).

Kallas oznámil, že Telička rezignoval na túto funkciu, pretože bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu. Oficiálne začína svoje pôsobenie v europarlamente od 1. júla.

„Chcem sa mu v mene Európskej komisie poďakovať za prácu, ktorú vykonal pre Generálne riaditeľstvo pre mobilitu a dopravu v priebehu posledných deviatich rokov,“ uviedol Kallas. A dodal, že najskôr to bola účasť Teličku na projekte „Rail Baltic“ (železničné prepojenie Helsínk z Berlínom) a neskôr sa stal prvým európskym koordinátorom pre dopravný koridor Severné more-Baltské more.

Kallas zdôraznil, že Telička má od roku 2005 osobné zásluhy na tom, že „Rail Baltic“ je stále životaschopný projekt, a pripomenul minulotýždňovú dohodu akcionárov, ako aj spoločné víkendové vyhlásenie premiérov pobaltských krajín, že tento projekt naďalej pokračuje.

Telička je kandidátom strany ANO na post českého eurokomisára. Podľa diplomatických zdrojov z prostredia EÚ je jedným z preferovaných rezortov, ktoré by chcela Česká republika v novom zložení Európskej komisie získať, práve rezort dopravy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon