Eurokomisár Olli Rehn odkazuje Grécku: Európa nemá plán B

Brusel 28. júna (TASR) – Budúcnosť Grécka ako aj budúcnosť finančnej stability v Európe sú vo vašich rukách, odkázal dnes členom gréckeho parlamentu komisár EÚ Olli Rehn. Dodal, že v prípade gréckeho bankrotu Európa nemá nijaký plán B.

„Tento týždeň Grécko čelí kritickému rozhodovaniu. V hre je tak osud Grécka ako aj finančná stabilita Európy. Plne rešpektujem suverenitu gréckeho parlamentu pri nadchádzajúcich debatách. Verím však, že grécki politickí lídri sú si vedomí zodpovednosti, ktorá leží na ich pleciach, len aby dokázali predísť bankrotu,“ vyhlásil Olli Rehn, komisár EÚ pre hospodárske záležitosti.

Komisár gréckym poslancom pripomenul, že jednou cestou ako sa vyhnúť štátnemu bankrotu je prijať sprísnený ekonomický program. Program, ktorý obsahuje strednodobé fiškálne stratégie aj privatizačné zámery. Tento program musí byť schválený, aby EÚ mohla podľa dohody uvoľniť ďalšiu tranžu finančnej pomoci pre Grécko.

„Tým, ktorí by špekulovali ohľadom iných možností, chcem jasne odkázať: neexistuje žiaden plán B pre zabránenie bankrotu,“ povedal komisár Rehn. Dodal, že EÚ je aj naďalej ochotná pomáhať Grécku, ale iba v prípade, ak sa Gréci posnažia pomôcť si sami sebe.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh