Eurokomisár Rehn vyzýva gréckych a európskych lídrov na zodpovednosť

Brusel 16. júna (TASR) – Olli Rehn, komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti, dnes vyzval gréckych a európskych lídrov na maximálnu zodpovednosť pri riešení gréckej krízy.

Komisár vyjadril nádej, že ministri Euroskupiny sa na nedeľňajšom stretnutí v Luxemburgu dohodnú na uvoľnení piatej tranže pôžičiek pre Grécko. Euroskupina, neformálne zoskupenie ministrov hospodárstva a financií členských štátov v eurozóne po tohtotýždňovom stretnutí v Bruseli, kde neboli prijaté nijaké konkrétne opatrenia, bude v nedeľu a pondelok rokovať v Luxemburgu.

Hlavnou témou luxemburského stretnutia bude prediskutovať obsah a podmienky druhého záchranného balíka pre Grécko a spôsob, akým sa na tomto procese bude podieľať súkromný sektor. Finálne rozhodnutia by mali ministri prijať na ich ďalšom stretnutí 11. júla.

„Budeme sa snažiť vyvarovať sa scenárom o defaulte a pripraviť pôdu pre prijatie dohody o strednodobej stratégii. Bude to zložité, ale verím, že v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom predídeme neželaným scenárom,“ vyhlásil komisár Oli Rehn.

Ako uviedol, scenár na zachraňovanie gréckeho štátneho dlhu je zabezpečený do septembra tohto roku. O poseptembrovom strednodobom termíne musia rozhodnúť ministri na júlovom zasadnutí Euroskupiny.

„Vyzývam tých, ktorí v rámci EÚ prijímajú potrebné rozhodnutia, najmä však ministrov financií eurozóny, aby počas nedeľňajšieho zasadania odstránili zostávajúce rozdiely v ich názoroch a pripravili zodpovednú dohodu v tejto záležitosti, ktorá ja rozhodujúca nielen pre finančnú stabilitu Grécka, ale aj celej Európy. Verím, že všetci lídri, v Grécku a Európe, si uvedomujú svoju zodpovednosť a budú podľa toho aj konať,“ vyhlásil dnes Olli Rehn.

Komisár však nezabudol dodať, že veľká miera zodpovednosti leží na pleciach gréckej vlády a všetkých politických lídrov tejto krajiny. „Očakávame, že grécky parlament schváli program ekonomických reforiem, tak ako bol dohodnutý, do konca júna,“ vyzval Olli Rehn grécku stranu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh