Eurokomisár Štefan Füle rokoval v Belehrade i Prištine

Belehrad/Priština 18. júla (TASR) – Komisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle očakáva ukončenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode s Kosovom do jari 2014. Vyplýva to zo slov českého člena Európskej komisie počas jeho dnešnej návštevy v Prištine.

Podľa informácie tlačovej agentúry APA Füle označil otvorenie rokovaní o tejto dohode za prvý krok v procese približovania k Európskej únii a odmenu za konštruktívny postoj Kosova v dialógu s Belehradom. Po nadobudnutí platnosti dohody sa po celom rade reforiem v rôznych sférach otvorí aj pre Kosovo cesta k žiadosti o vstup do EÚ, povedal eurokomisár.

Füle však súčasne upozornil, že dovtedy môže podobne ako v prípade iných krajín prejsť niekoľko rokov. Navyše eurokomisár podľa oficiálne nepotvrdených mediálnych informácií pripomenul aj možné politické prekážky, ktoré by sa mohli súvisieť s tým, že päť členských krajín EÚ (Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko) doteraz nezávislosť Kosova neuznalo.

Témou rokovaní Füleho s predstaviteľmi kosovskej vlády boli aj prípravy lokálnych volieb naplánovaných na november, ktoré sú dôležitým predpokladom pre vytvorenie plánovaného spoločenstva srbských obcí na severe Kosova.

Pred Kosovom navštívil eurokomisár srbskú metropolu Belehrad, kde vyzval tamojšie úrady, aby čo najrýchlejšie vytvorili tím svojich vyjednávačov pre rokovania o vstupe do EÚ, ktoré by sa mali začať najneskôr koncom januára 2014. Zároveň ubezpečil o pripravenosti Európskej komisie pomôcť srbskej strane v procese približovania a v samotných prístupových rokovaniach.

Témou Füleho stredajších rokovaní so srbským premiérom Ivicom Dačičom a ďalšími predstaviteľmi bolo predovšetkým to, čo čaká na Srbsko po súhlase s otvorením prístupových rokovaní.

Eurokomisár toto rozhodnutie označil v Belehrade za veľký úspech srbskej vlády a za odmenu jej pokračujúceho úsilia v ostatnom desaťročí.

Dnes sa Füle v Belehrade stretol so srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom a predstaviteľmi parlamentných strán.

5 le hy