Eurokomisár V. Andriukaitis, ktorý pôsobil ako kardiochirurg, naštívil NÚSCH

Bratislava 20. marca (TASR) – Európsky komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis navštívil dnes Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Eurokomisár, ktorý je bývalý lekár, je od štvrtka (19.3.) na dvojdňovej návšteve Slovenska.

„Tá návšteva mala svoj dôvod, pretože pán eurokomisár je kardiochirurg, takže preto bol aj u nás,“ povedal generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly. Spolu so štátnym tajomníkom ministra zdravotníctva Mariom Miklošim sprevádzal eurokomisára po jednotlivých oddeleniach. Pozreli si napríklad, ako funguje Klinika kardiochirurgie, Klinika cievnej chirurgie či Oddelenie akútnej kardiológie – koronárnej starostlivosti. Eurokomisár ocenil vybavenie a prácu jednotlivých pracovísk.

Msolly oboznámil eurokomisára s históriou a súčasnosťou NÚSCH a hovoril aj o víziách do budúcnosti. Ide o jediné pracovisko na Slovensku, kde sa transplantujú srdcia pacientom, čo zaujalo aj eurokomisára. „Naše zdravotnícke zariadenie je špičkovým pracoviskom a dovoľujem si povedať, že porovnateľným s obdobnými európskymi i svetovými nemocnicami,“ konštatoval Msolly.

Na prehliadku NÚSCH prišiel eurokomisár z parlamentu. Tam absolvoval stretnutia s členmi parlamentných výborov pre zdravotníctvo i pôdohospodárstvo a životné prostredie. Diskutovalo sa napríklad o otázkach verejného zdravotníctva, príprave predsedníctva SR v Rade EÚ či aktuálnych legislatívnych iniciatív EÚ v oblasti zdravotníctva a bezpečnosti potravín.

Po prehliadke NÚSCH sa Andriukaitis presunul na obed s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a fotoreportáž.

ala gl