Malmströmová: Schengen je dar, ktorý treba chrániť

Brusel 12. mája (TASR) – Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová, ktorá zastupovala Európsku komisiu na dnešnej mimoriadnej schôdzke ministrov vnútra v Bruseli, podporila stanovisko ministrov členských štátov únie v otázke zachovania nemennosti schengenských hraníc.

„To, že každý Európan môže voľne cestovať od Fínska po Maltu, z Portugalska až do Estónska bez akýchkoľvek hraničných kontrol, je veľkou hodnotou. Dar pre európskych občanov, ktorý musíme za každú cenu chrániť,“ povedala na tlačovej konferencii.

Na zasadnutí Európskej rady s ministrami vnútra štátov EÚ jasne zaznelo, že spochybňovanie schengenského priestoru neprichádza do úvahy. Maďarský minister vnútra Sándor Pintér, ktorý zasadnutiu predsedal, oznámil, že ministri vnútra sa zhodli v niekoľkých významných bodoch.

“V prvom rade ide o zhodu v názore na Schengenskú zónu. Ministri za každý členský štát únie deklarovali, že voľný pohyb osôb v rámci vnútorných hraníc únie je jedným z hlavných pilierov únie a musíme ho zachovať. Individuálne rozhodnutia o zmene tohto stavu sa musia udiať v súlade s internými predpismi únie tak, aby nespôsobovali neželané reťazové reakcie," povedal Sándor Pintér s odkazom na snahy Dánska zaviesť dočasné kontroly na vnútorných hraniciach.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh