Eurokomisárka vyzvala krajiny EÚ na podporu Merkelovej iniciatívy na ochranu dát

Brusel 15. júla (TASR) – Európska komisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová dnes vyzvala vlády členských krajín Európskej únie, aby podporili iniciatívu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na prijatie spoločnej európskej politiky zameranej na ochranu súkromných dát na internete.

"Silne podporujem výzvu kancelárky Merkelovej na vypracovanie spoločných európskych noriem ohľadom ochrany osobných údajov a vyzývam aj ostatné vlády, aby sa pridali k tejto iniciatíve," povedala eurokomisárka.

Redingová spresnila, že normy na ochranu osobných údajov v online prostredí by sa mali vzťahovať aj na spoločnosti mimo hraníc EÚ, ktoré však pôsobia v krajinách 28-členného bloku.

"Európa musí byť jednotná v tejto záležitosti, ktorá priamo ovplyvňuje základné práva Európanov," upozornila Redingová.

Merkelovej iniciatíva sa zrodila po tom, ako nemeckí sociálni demokrati obvinili spolkovú kancelárku, že jej vláda neprijala dostatočné opatrenia na ochranu súkromných údajov nemeckých občanov na internete. Tieto údaje boli sledované americkými spravodajskými službami za pomoci elektronického špionážneho programu, ktorého existenciu odhalil bývalý poradca amerického Úradu národnej bezpečnosti (NSA) Edward Snowden.

Merkelová sa vo svojom návrhu zaoberá konkrétne spoločnosťami ako Facebook alebo Google, ktoré podľa nej "ak pôsobia v Európe, musia sa podriadiť prísnym pravidlám platným na európskej úrovni, nielen pravidlám v ich domovských krajinách."

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab