Na pôžičke Grécku žiaden štát eurozóny neprerobí

Brusel 3. mája (TASR) – Žiadna z krajín eurozóny neutrpí finančnú stratu následkom poskytnutia pôžičky Grécku, vyhlásili dnes zdroje blízke Európskej komisii. Pokiaľ by si mali niektoré štáty požičať za vyššie úroky než za ktoré poskytnú peniaze Grécku, ich stratu vykompenzujú zisky ostatných štátov.

Takýto scenár sa môže v budúcnosti prihodiť niektorým krajinám eurozóny, ktoré momentálne nemajú najlepšiu finančnú kredibilitu na svetových trhoch, v tejto súvislosti sa spomína Portugalsko či Španielsko.

V prípade, že by niektoré krajiny nezaznamenali ziskový obchod po získaní a následnom poskytnutí úveru, ich strata by bola krytá zo zisku ostatných krajín, ktorým by sa tak celkový finančný osoh mierne znížil.

Presné množstvá peňazí z pôžičiek pre dohromady 12 splátok od štátov eurozóny počas troch rokov zatiaľ nie sú známe, isté je to, že prvá z nich vo výške 8,5 miliardy eur sa uvoľní do 19. mája. Grécko začne splácať svoj dlh, predbežne naplánovaný na 80 miliárd eur, od roku 2013.

Podľa v nedeľu (2.5.) prijatých záverov by mala spoločná misia Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu na štvrťročnej báze prehodnocovať pokroky, ktoré Grécko dosahuje za ozdravením svojej ekonomiky. Po evaluácii budú musieť ministri financií eurozóny zakaždým odobriť poskytnutie nasledujúcej splátky.

Nedeľné zasadnutie ministrov financií eurozóny aktivovalo finančnú pomoc pre krízou verejných financií zmietané Grécko v celkovej výške 80 miliárd eur za tri roky, vyhnúť sa bankrotu má juhoeurópskej krajine pomôcť aj 30-miliárdová pôžička z MMF v rovnakom období. Grécko si predsavzalo počas nasledujúcich rokov kompletne reštrukturalizovať svoje hospodárenie, súčasťou reforiem sú zmeny v dôchodkovej, fiškálnej i daňovej politike. Tieto opatrenia by mali znížiť deficit štátneho rozpočtu z minuloročných 13,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) na úroveň 3 % do roku 2014. Atény predpokladajú, že v roku 2014 by rozpočtový schodok mohol byť už na úrovni 2,6 % HDP.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop