Európa po referende vyzýva rumuských politikov na konštruktívnu spoluprácu

Štrasburg/Brusel 30. júla (TASR) – Európska únia a Európa pozorne sledujú vývoj politických udalostí v Rumunsku po nedeľňajšom neúspešnom referende o odvolanie prezidenta Traiana Basesca.

Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Jean-Claude Mignon dnes zo Štrasburgu vyzval politických lídrov Rumunska, aby prekonali osobné spory a spolupracovali na vyriešení súčasnej situácie, ktorá poškodzuje dobré meno krajiny.

"Oboznámil som sa s výsledkami referenda a žiadam všetkých politických lídrov v Rumunsku, aby prekonali osobné nezhody a spolupracovali na vyriešení problémov, ktorým bude krajina čeliť v najbližších týždňoch a mesiacoch," uviedol Mignon v stanovisku pre médiá. Podľa neho by mali politickí lídri Rumunska dokázať, že sa vedia navzájom rešpektovať, lebo bez rešpektu by bola demokracia iba akýmsi formálnym zoznamom pravidiel.

Mignon upozornil rumunských politikov, že musia zaručiť predovšetkým nezávislosť súdnictva, ktoré je základným kameňom právneho štátu.

Parlamentná delegácia PZ RE na čele s Mignonom navštívila Bukurešť ešte pred referendom (18.7.-19.7), aby sa presvedčila o hĺbke sporov medzi ľavicou vládou Victora Pontu a centristickým prezidentom Basescom a zdôraznila obavy Rady Európy o stav demokracie v tejto krajine.

Predseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda v reakcii na referendum v Rumunsku nezabudol zdôrazniť, že vyše 80 percent z tých, ktorí sa v nedeľu dostavili k hlasovacím urnám, hlasovali proti zotrvaniu Basesca v najvyššej štátnej funkcii. Swoboda však dodal, že S&D výsledky referenda rešpektuje a dodal, že je načase, aby sa v Rumunsku a vôbec v Európe prestalo hovoriť o akomsi štátnom prevrate.

"Referendum v Rumunsku nemá víťazov. Všetky politické strany teraz musia pracovať na tom, aby zaistili, že porazeným v tejto hre nebude Rumunsko. Politici musia konať zodpovedne a prestať bojovať medzi sebou, čo ešte viac môže ohroziť postavenie a dôveryhodnosť Rumunska v Európe," uviedol Swoboda.

Na európskej úrovni S&D v spore medzi rumunským premiérom a odvolaným prezidentom politicky podporovala ľavicového premiéra. Po oznámení výsledkov nedeľňajšieho referenda však Swoboda vyzval Rumunov a Európanov aby o politickom spore, ktorý predchádzal referendu, nehovorili ako o "štátnom prevrate," ale aby celú udalosť vnímali ako demokratický proces, ktorý prebehol v súlade s rumunskou ústavou.

Swoboda upozornil rumunských politikov, že nič iné ako konštruktívna spolupráca im nezostáva, ak chcú doviesť dokonca reformné procesy, ktoré krajina potrebuje.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl