Európa vs. Fico

 

Krátka správa

Šéf eurosocialistov odporučil novému premiérovi, aby ešte raz zvážil zloženie vlády, ak nechce riskovať izoláciu v Európe. Ľavičiarom sa nepozdáva nie len SNS, ale aj Mečiarova HZDS, prvoradí sú však pre nich národniari. Ficovi nepomohli ani prísľuby dodržiavania práv národnostných menšín, z 32 predsedov ľavicových strán krajín Európy sa Fica zastal iba jediný – český premiér Jiří Paroubek.

Nový minister financií Ján Počiatek považuje priatie eura v termíne, ktorý si stanovila bývalá vláda, za prioritu svojho rezortu. Tomuto cieľu podriaďuje aj financovanie sociálnych programov, ktoré presadzuje Smer, ktorý ho na post ministra nominoval.

Poľský europoslanec za extrémistickú Ligu poľských rodín Maciej Marian Giertych vyvolal poriadny rozruch v Európskom parlamente , keď v jednej rozprave chválil bývalych diktátorov na Pyrenejskom polostrove Franka a Salazara. Vyjadril sa o nich ako o štátnikoch, akých Európa potrebuje, lebo dokázali zastaviť šírenie komunistického moru. Europoslanci odsúdili toto vyhlásenie ako prejav fašizmu, ktorý na pôde Parlamentu nemá čo hľadať.