Europarlament bude naďalej v Štrasburgu zasadať 12-krát do roka

Luxemburg 13. decembra (TASR) – Súdny dvor Európskej únie zamietol dnes podnet viacerých členských štátov EÚ vedených Britániou, ktorým chceli dosiahnuť zníženie počtu zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu a znížiť tak finančné náklady na jeho prevádzku.

Súdny dvor rozhodol v prospech Francúzska, keď zamietol výsledok hlasovania europarlamentu z roku 2011, ktorým sa znížil počet zasadnutí v Štrasburgu z 12 na 11.

Súd sa v zdôvodnení verdiktu odvolal na zakladajúce dokumenty EÚ, ktoré stanovujú, že v Štrasburgu sa bude konať ročne 12 riadnych plenárnych zasadnutí Európskeho parlamentu.

Časť členských štátov EÚ kritizuje náklady na presun poslancov, prekladateľov a úradníkov z Bruselu do Štrasburgu a späť, čo sa deje každý mesiac kvôli plenárnej schôdzi trvajúcej len štyri dni.

Podľa prepočtov europarlamentu zrušením jedného zasadnutia v Štrasburgu by sa ušetrilo 2,5 milióna eur.

Výber Štrasburgu ako sídla europarlamentu mal symbolizovať zmierenie v Európe po druhej svetovej vojne, keďže toto alsaské mesto sa nachádza v tesnej blízkosti hraníc s Nemeckom. Od Bruselu delí Štrasburg 500 kilometrov.

Súčasný stav, keď parlament EÚ zasadá v dvoch mestách, by mohli zmeniť členské štáty únie, keby o tom rozhodli jednomyseľne v hlasovaní: Francúzsko však deklarovalo, že na to nikdy nepristúpi.

3 pel dem