Europarlament chce transparentný systém jednotného dohľadu nad bankami

Štrasburg/Brusel 13. septembra (TASR) – Podľa názoru poslancov Európskeho parlamentu (EP) plánované pravidlá európskeho bankového dohľadu musia spĺňať kritériá kvality, ale aj povinnosti zodpovedať sa za prijaté rozhodnutia. Súčasné postoje členských štátov však brzdia jeho efektivitu a verejnosti môžu zaslať negatívny signál.

Uznesenie, ktoré dnes schválil EP, je reakciou na dva v stredu (12.9.) zverejnené návrhy Európskej komisie (EK) v oblasti posilnenia bankového dohľadu. Text vymenúva hlavné obavy poslancov, ktoré chcú poslanci v priebehu schvaľovacieho procesu vyriešiť.

Europoslanci privítali fakt, že dva roky po tom, ako EP vyzval na integrovaný dohľad na bankami, túto potrebu priznávajú aj členské štáty. Poslanci však varujú pred zjavnou snahou vlád vyhnúť sa vytvoreniu systému, ktorý by bol transparentný a demokraticky zodpovedný.

Členské štáty navyše snahou o vynútenie si rozhodovacieho procesu, z ktorého by bol vylúčený europarlament, ohrozujú právo EK na iniciatívu, teda predkladanie legislatívnych návrhov v istom právnom rámci. Parlament bude v prípade nerešpektovania zakladajúcich zmlúv na potenciálne protiprávny postup reagovať.

Dnešné uznesenie poukazuje na niekoľko dôležitých bodov, o ktorých by sa v priebehu procesu schvaľovania pravidiel bankového dohľadu mala viesť diskusia. Ide napríklad o rekapitalizáciu bánk, ktorá by podľa poslancov mohla byť realizovaná priamo Európskym mechanizmom pre stabilizáciu (EMS). Ďalším je potreba navrhnúť systém, ktorý sa dokáže vyrovnať s účinkom presahovania vplyvu bankovej únie na členské štáty mimo eurozóny.

V stredu poslanci diskutovali o týchto otázkach s komisárom pre vnútorný trh a služby Michelom Barnierom. Počas rozpravy zdôraznili, že budú presadzovať zodpovednosť orgánov dohľadu, jasné pravidlá na zachádzanie so zlyhávajúcimi bankami a nastavenie procesov dohľadu nad bankami eurozóny tak, aby neohrozovali jednotný trh.

Oba legislatívne návrhy posúdi v najbližších mesiacoch Európsky parlament a členské štáty (Rada). Europarlament má v prípade návrhu, ktorý udeľuje Európskej centrálnej banke (ECB) úlohy v oblasti dohľadu na bankami eurozóny, poradnú úlohu (konzultačný postup), Rada však musí pred schválením návrhu vyčkať na stanovisko EP. V prípade legislatívneho návrhu, ktorý mení nastavenie Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), má však europarlament rovnaké postavenie ako Rada (spolurozhodovanie), čo znamená, že návrh vstúpi do platnosti len za predpokladu, že ho schvália obe inštitúcie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop