Europarlament o rozpočte únie, hlasovať sa bude aj o „európskom referende“

Brusel/Štrasburg 13. decembra (TASR) – Európsky parlament sa dnes zíde na svojom pravidelnom decembrovom zasadnutí, schôdza však nemusí znamenať posledné oficiálne stretnutie poslancov v tomto roku. Na rokovacom stole pred zástupcami európskych inštitúcií je totiž stále rozpočet únie, o ktorom sa bude diskutovať aj tento týždeň, no nie je vylúčené, že kvôli nemu bude treba zvolať ešte jedno zasadnutie EP na poslednú chvíľu.

Parlament bude rokovať o novom návrhu rozpočtu od Európskej komisii v utorok, hlasovať sa bude v stredu, to znamená ešte pred summitom únie, ktorý sa začína vo štvrtok. Aj ďalšie ekonomické témy budú ústrednými, hlavne v kontexte summitu, v stredu budú poslanci debatovať s Radou a Európskou komisiou o cieľoch, ktoré vkladajú do posledného stretnutia lídrov únie v tomto roku, na pretrase bude stály krízový mechanizmus.

Poslanci sa budú zaoberať stavom ľudských práv vo svete a v EÚ, debata je naplánovaná na stredu, vo štvrtok sa bude hlasovať o rezolúcii. V stredu očakávajú poslanci EP, že tohtoročný laureát Sacharovovej ceny si príde svoje ocenenie prevziať osobne, je však skôr nepravdepodobné, že ho kubánsky režim z "ostrova slobody" pustí, a to napriek oficiálnej výzve predsedu EP, aby tak urobil.

Ďalším vážnym hlasovaním bude to o Európskej občianskej iniciatíve – keďže sa však zástupcovia komisie, Rady EÚ a EP už na podobe a nosných princípoch "európskeho referenda" dohodli, očakáva sa, že iniciatíva plénom bez väčších ťažkostí prejde.

Poslanci budú riešiť aj rovnaké zaobchádzanie s obeťami zločinov bez ohľadu na to, v ktorom členskom štáte sa hodlajú usadiť, takisto sa bude hlasovať o návrhu legislatívy, ktorá má stanoviť efektívnejší boj proti obchodovaniu s ľuďmi (utorok). Poslanci sa budú v rovnaký deň pýtať predsedu EK Josého Manuela Barrosa na hrozby vyplývajúce zo zverejňovania diplomatických dokumentov cez stránku WikiLeaks.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar