Europarlament vyzval Dánov a Nemcov, aby ratifikovali pričlenenie Chorvátska

Brusel/Štrasburg 18. apríla (TASR) – Chorvátsko je na dobrej ceste stať sa 1. júla 28. členským štátom Európskej únie, uvádza sa v poslednom uznesení monitorujúcom pokrok Záhrebu pred naplánovaným vstupom krajiny do EÚ. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes vyzdvihli silu a zrelosť chorvátskej demokracie a sociálneho trhového hospodárstva. ako aj schopnosť plniť si záväzky vyplývajúce krajine z členstva v EÚ.

Poslanci zároveň vyzvali zostávajúce dva členské štáty, ktoré doteraz neratifikovali chorvátsku prístupovú zmluvu, aby tak urobili čo najskôr.

Chorvátsko sa môže stať členom EÚ až v momente, keď jeho prístupovú zmluvu ratifikujú všetky členské štáty EÚ. Ratifikačný proces dosiaľ nebol ukončený v Dánsku a v Nemecku. Európsky parlament schválil vstup Chorvátska do EÚ 1. decembra 2011.

"Chorvátska cesta k členstvu v EÚ – ktorá si vyžiadala dôkladnú premenu všetkých kútov verejného života – je takmer na konci. Členstvo Chorvátska EÚ posilní a zvýši jej bezpečnosť," vyhlásil parlamentný spravodajca pre Chorvátsko, český socialistický poslanec  Libor Rouček. A dodal, že chorvátsky úspech vysiela povzbudzujúci signál ďalším kandidátskym krajinám a záujemcom o členstvo v regióne západného Balkánu.

Poslanci EP zároveň upozornili, že výhody členstva v EÚ pre chorvátskych občanov sa v plnej miere prejavia iba vtedy, ak bude Záhreb pokračovať v reformnom úsilí aj po vstupe krajiny do únie. Poslanci preto vyzvali Záhreb na ďalšie štrukturálne reformy s cieľom stimulovať hospodársky rast a oživiť pracovný trh.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh