Europarlamentný výbor definitívne odmietol kandidátov na eurokomisárov z Rumunska a Maďarska

László Trócsányi. [EPA/Stephanie Lecocq]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Podľa výboru európskeho parlamentu nesplnili nominanti Maďarska a Rumunska potrebné očakávania. Šéfka budúcej eurokomisie von der Leyen bude musieť požiadať vlády v Budapešti a Bukurešti o vymenovanie nových kandidátov.

Kandidáti Maďarska a Rumunska na eurokomisárov László Trócsányi a Rovana Plumbová sa nebudú môcť zúčastniť na procese vypočúvania budúcich členov Európskej komisie na pôde Európskeho parlamentu. V pondelok o tom rozhodol Výbor EP pre právne záležitosti (JURI).

Členovia výboru JURI minulý týždeň pre nezrovnalosti vo výpovediach týkajúcich sa ich majetkovej situácie neodporučili vypočúvanie Trócsányiho a Plumbovej v príslušných výboroch europarlamentu.

Takzvané „híringy“ odštartujú v pondelok popoludní a ukončia sa na budúci týždeň 8. októbra. Ich účelom je preskúmať kompetencie a spôsobilosti dezignovaných komisárov, pričom poslanci budú hodnotiť nielen ich osobné kvality a morálnu integritu, ale aj ich predstavy o tom, ako chcú pracovať v oblasti, ktorou ich poverila šéfka budúcej eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Plumbová bola poverená riadením rezortu dopravy v budúcej Európskej komisii a Trócsányi by bol mal na starosti agendu rozširovania a susedskú politiku.

Vonkajšie vzťahy a obrana v novej eurokomisii: Tri rozsiahle portfóliá dostali kontroverzní nominanti

Šéf diplomacie príde o oblasť sankcií a komisárka pre vnútorný trh má viesť aj stomiliardový európsky obranný priemysel. Najkontroverznejším kandidátom na jeden z troch postov v oblasti zahraničia a obrany je ale Orbánov minister spravodlivosti.

Nenaplnené očakávania

Kandidát Maďarska mal byť podľa harmonogramu EP vypočúvaný v utorok večer (od 18.30 do 21.30) členmi Výboru EP pre zahraničnú politiku (AFET) a rumunská nominantka mala byť podľa programu EP „grilovaná“ v stredu ráno (od 09.00 do 12.00 h) vo Výbore EP pre dopravu a cestovný ruch (TRAN).

Členovia výboru JURI minulý týždeň (26. septembra) rozhodli, že ani po predložení dodatočných vyhlásení a dokumentov nesplnili nominanti Maďarska a Rumunska potrebné očakávania.

Až do dnes bol stav neistý, nakoľko sa hovorilo o tom, aby Trócsányi aj Plumbová dostali aj tretiu šancu. Definitívny odkaz členov výboru je ale jasný – ani jeden z dvojice komisárov nebol odporučený pre proces verejného vypočutia.

Proti kandidatúre Plumbovej sa vyslovilo 13 členov výboru, za ňu hlasovalo len sedem. Za Trócsányiho sa vyslovili deviati europoslanci, avšak 12 bolo proti jeho členstvu v EK.

Von der Leyen predstavila svoj tím. Šefčovič sa vracia k známemu portfóliu

Maroš Šefčovič bude v rámci novej Komisie spravovať oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a prognózovania. Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oficiálne predstavila svoj tím, ako aj novú štruktúru budúcej Európskej komisie. 

Šéfka výboru JURI Lucy Nethsingh musí zaslať písomné stanovisko predsedovi EP Davidovi Sassolimu, ktorý musí o tomto stave písomne informovať šéfku budúcej eurokomisie von der Leyenovú. Tá následne vyzve vlády v Budapešti a Bukurešti na vymenovanie nových kandidátov pre svoje kolégium komisárov.