Europoslanca Maria Borghezia vylúčili zo skupiny Európa slobody a demokracie

Brusel 4. júna (TASR) – Talianskeho poslanca Európskeho parlamentu Maria Borghezia v pondelok vylúčili z radov euroskeptickej parlamentnej skupiny Európa slobody a demokracie (EFD). Dôvodom boli jeho urážlivé a rasistické výroky na adresu prvej černošskej talianskej ministerky Cécile Kyengeovej.

Podľa informácií európskeho týždenníka European Voice o vylúčení Borghezia z EFD rozhodla vyše dvojtretinová väčšina členov tejto parlamentnej skupiny.

Borghezio, člen nacionalistickej strany Liga severu, sa v májovom rozhovore pre taliansku rozhlasovú stanicu 24 urážlivo vyjadril na adresu ministerky Kyengeovej, ktorá je konžského pôvodu.

"Afričania sú Afričania, sú príslušníkmi rasy veľmi odlišnej od tej našej, ktorá nevytvorila veľké gény," povedal okrem iného Borghezio.

Ďalej spochybnil talianskosť ministerky pre integráciu a dodal, že do vlády vnesie svoje kmeňové zvyky, pričom v krajine jej pôvodu sú zákony tvorené "podľa mužského prirodzenia".

Európsky parlament už pred dvoma rokmi zakročil proti Borgheziovi dočasným pozastavením jeho činnosti. Poslanec vtedy vyhlásil, že zdieľa politické vízie nórskeho masového vraha Andersa Behringa Breivika.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy