Europoslanci a komisia chcú transparentnejšie pôsobenie lobistov

Štrasburg/Brusel 10. mája (TASR) – Europoslanci na dnešnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu rokujú aj o tzv. “transparentnom registri” pre lobistické skupiny pôsobiace pri EP a Európskej komisii (EK). Do procesu prípravy dohody o tomto registri je priamo zapojený podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Pri EP je akreditovaných viac ako 1700 záujmových skupín, pri Európskej komisii ich je okolo 3900. Myšlienka zaviesť spoločný register týchto skupín a zjednotiť ich na jeden spoločný zoznam je staršieho dáta, povedal v telefonickom rozhovore pre TASR slovenský eurokomisár, ktorý sa snaží aby sa pod taktovkou jeho rezortu medziinštitucionálna dohoda dotiahla do úspešného konca. V rámci komisie je zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy.

“Ja som v rámci kolégia komisárov zodpovedný za túto oblasť,“ uviedol Maroš Šefčovič. „Za to, akým spôsobom zvýšime transparentnosť a demokratickosť tohto procesu. Predkladal som tento návrh v rámci komisie a musel som absolvovať všetky diskusie vo výboroch EP. Rokujem tiež s Radou, aby sa do tohto projektu zapojila. Očakávam že dnes Rada vystúpi s politickou deklaráciou, že má o takúto spoluprácu záujem.“

Po dnešnej rozprave a po stredajšom hlasovaní v Európskom parlamente sa finálny podpis medziinštitucionálnej dohody očakáva v druhej polovici júna tohto roku.

„Keď všetko dopadne dobre, tak by som mal dohodu podpisovať ja,“ uviedol slovenský eurokomisár, podľa ktorého všetky subjekty, či už pôjde firmy, myšlienkové think-thanky, neziskové organizácie a podobne, budú vysoko motivované dostať sa na pripravovaný spoločný register. To im okrem iného zaistí aj vstup do Európskeho parlamentu a priamy kontakt s europoslancami. Aby sa tam však dostali, budú musieť splniť náročné kritériá, ktoré majú od začiatku zaistiť transparentnosť jednania týchto skupín s predstaviteľmi európskych inštitúcií.

„My požadujeme, aby bol uvedený názov inštitúcie, mená ľudí, ktorí ju reprezentujú, údaje o rozpočte, oblasti, ktorým sa chce venovať a každý záujemca sa musí zaviazať, že bude rešpektovať tzv. kódex správania, pričom si budú vedomé aj sankcií, ktoré im hrozia,“ vysvetlil Maroš Šefčovič princípy registrácie firiem, ktoré budú chcieť odteraz vyvíjať lobistické aktivity priamo v srdci EÚ.

Istým spôsobom dobiehame Ameriku, povedal o príprave tohto procesu podpredseda EK, lebo podľa neho takto poňatý a transparentný register lobistov majú zatiaľ iba v USA a v Kanade.

Vítanou zmenou bude nielen premenovanie z “lobistického” registra na “transparentný,” ale aj jednoduchší zápis do registra pre nekomerčné organizácie ako sú cirkvi, lokálna samospráva či politické strany. Transparentnosť sa zvýši v tom smere, že na návrh EK boli v registri vytvorené rôzne podskupiny a bude sa dať ľahšie rozlišovať medzi rôznymi typmi záujmových skupín, zástupcami občianskej spoločnosti a verejnými orgánmi.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh