Europoslanci hrozia Rade EÚ súdom kvôli plánovanej reforme Schengenu

Štrasburg/Brusel 12. júna (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v živej debate odsúdili návrh ministrov vnútra EÚ na zmenu právneho základu pre hodnotenie fungovania Schengenu a upozornili, že EP môže v tejto veci podať žalobu na Radu na Európskom súdnom dvore.

Podľa návrhu ministrov vnútra zo 7. júna nebude potrebný súhlas EP na zavedenie núdzového mechanizmu, ktorý predvída dočasné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach Schengenskej zóny z dôvodu mimoriadnych udalostí.

Europoslanci tento reformný návrh kritizujú a poukazujú na skutočnosť, že odmietavý postoj EP bol známy vďaka dlhotrvajúcim debatám o komunitárnom práve s Európskou komisiou.

"Toto je jasná snaha o znovuznárodnenie Schengenu. Marginalizácia parlamentného rozhodovania je priamym útokom na komunitárne metódy a záruku voľného cestovania a slobodu pohybu v rámci Schengenskej zóny," uviedol predseda Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) Guy Verhofstadt. Vodca liberálov zároveň pripomenul, že už tento týždeň vo štvrtok (14.6) si EÚ pripomenie 27. výročie podpísania Schengenskej dohody, pričom podľa prieskumov až 62 percent občanov EÚ považuje Schengen za najpozitívnejší výsledok európskej integrácie. Verhofstadt v tejto súvislosti uviedol, že vďaka Schengenskej zóne sa okolo 400 miliónov Európanov môže voľne pohybovať v rámci vnútorných hraníc únie.

"Takýto stav jednoducho nemôžeme prijať. Musíme zažalovať rozhodnutie Rady na Európskom súdnom dvore a pozastaviť všetky rokovania v tejto oblasti pod dánskym predsedníctvom v EÚ," uviedol Verhofstadt.

V podobnom duchu dnes vystúpil aj predseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Hannes Swoboda, ktorá odsúdil rozhodnutie Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a vyjadril ľútosť na iniciatívou dánskeho predsedníctva v EÚ v tejto oblasti.

"Je neprijateľné vylúčiť Európsky parlament z tohto procesu. Parlament musí mať spolurozhodovacie právomoci a stále sme s Európskou komisiou bojovali za slobodný pohyb občanov. Teraz tento boj nevzdáme," upozornil Swoboda.

Líder S&D zároveň pripomenul, že europarlament prijme všetky potrebné opatrenia – politické aj zákonné – aby sa prostredníctvom Európskeho súdne dvora dovolal nápravy situácie, ktorú má na svedomí Rada a dánske predsedníctvo v EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh