Europoslanci: Nová EK by mala zlepšiť sociálnu situáciu a byť viac pri ľuďoch

Bratislava 13. októbra (TASR) – Nová Európska komisia (EK) by mala zapracovať na lepšej sociálnej situácii v únii, na pracovných miestach, dodržiavaní pravidiel, na odstránení byrokracie a mala by byť viac pri ľuďoch. To sú očakávania niektorých zo slovenských europoslancov.

Podľa Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD) by sa mala nová EK usilovať o zlepšenie sociálnej situácie podporou prorastových opatrení a mala aby tiež tvoriť podmienky pre vznik nových pracovných miest.

„V zahraničnopolitickej oblasti budeme musieť začať využívať oveľa viac naše diplomatické možnosti a nebyť stále na konci chvosta pri riešení krízových situácií vo svete,“ uviedla pre TASR Flašíková Beňová. Nazdáva sa, že EÚ by tiež mala obnoviť konštruktívny dialóg s Ruskou federáciou a dokázať efektívne riešiť problém. „Dôležitá bude aj nová azylová a imigračná politika a postavenie Frontexu, možno rozšírenie jeho kompetencií,“ doplnila europoslankyňa.

Ivan Štefanec z SDKÚ-DS očakáva od novej Európskej komisie dôraz na rast a nové pracovné miesta, ako aj dobudovanie spoločného trhu v oblasti služieb. „A tiež vybudovanie spoločného digitálneho trhu a dodržiavanie pravidiel v oblasti ekonomického riadenia,“ doplnil pre TASR Štefanec.

Jana Žitňanská z hnutia NOVA by chcela, aby sa nová EK zasadila za lepšie fungovanie únie. „To znamená napríklad menej byrokracie, menej plytvania na nezmyselné projekty a viac adresnej pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú,“ uviedla pre TASR. Rovnako by mala komisia vyvíjať podľa nej väčší tlak na členské štáty na zaistenie energetickej bezpečnosti a obranyschopnosti.

„Očakávam, že bude viac pri ľuďoch, ako bola tá predošlá. Že bude rešpektovať názory občanov, bude načúvať iniciatívam, ako je One of us,“ vymenoval niektoré zo svojich očakávaní voči EK Branislav Škripek (OĽaNO). Želá si tiež, aby komisia neprichádzala s témami, ktoré majú byť vo výlučnej kompetencii členských štátov. „Namiesto toho očakávam reformy, ďaleko menej byrokracie, efektívnejšiu a lacnejšiu Európsku komisiu,“ uzavrel Škripek.

vik ed