Europoslanci odobrili zjednodušenie víz pre Moldavčanov a Ukrajincov

Brusel/Štrasburg 18. apríla (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes schválil vízové dohody s Ukrajinou a Moldavskom, ktoré uľahčia vydávanie víz na krátkodobé cesty do EÚ pre tamojších novinárov, predstaviteľov občianskej spoločnosti, mimovládnych organizácií a mladých ľudí.

Dohody medzi Ukrajinou, Moldavskom a EÚ sú založené na úspechu pôvodných dohôd platných od roku 2008 a ponúkajú zlepšenia pre občanov oboch krajín cestujúcich do EÚ. Cieľom je zjednodušenie procesu získavania krátkodobých víz, pre návštevy do 90 dní v rámci obdobia 180 dní.

Viacero poslancov EP vyjadrilo v rozprave znepokojenie v súvislosti s nedávnym legislatívnym vývojom na Ukrajine, ktorý sa týka základných práv lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT).

"Medzi EÚ a Ukrajinou by nemalo dôjsť k prehĺbeniu vzťahov, pokiaľ bude na stole ukrajinskej vlády a parlamentu legislatíva o homosexuálnej propagande. Chceme vidieť pokrok smerom k zlepšeniu práv LGBT komunity, k právnemu štátu a demokracii na Ukrajine predtým, ako uskutočníme ďalšie kroky k plnej liberalizácii vízového režimu," uviedol spravodajca, britský poslanec Claude Moraes.

Rovnaký postoj zaujala aj slovenská poslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD), ktorá počas rozpravy uviedla, že "ukrajinská legislatíva o homosexuálnej propagande je neakceptovateľná."

Podľa údajov EK vzrástol počet ukrajinských žiadateľov o víza EÚ medzi rokmi 2009 a 2011 o 33,8 percent.

"Plne podporujem zjednodušenie postupov pri vydávaní víz pre občanov Ukrajiny a Moldavska. Schválené opatrenia výrazne zmenšia alebo odstránia náklady na obstarávanie víz a umožnia jednoduchšie cestovanie do krajín EÚ. Slovensko môže pocítiť pozitívny vplyv týchto opatrení napríklad v náraste turistického ruchu," povedal v tejto súvislosti slovenský poslanec Eduard Kukan (SDKÚ). Rovnaký priaznivý dopad pre cestovný ruch na Slovensku v súvislosti s liberalizáciou vízovej politiky voči Ukrajine a Moldavsku vidí aj poslanec Jaroslav Paška (SNS).

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh