Europoslanci prijali reformu pravidiel EÚ na ochranu osobných údajov

Štrasburg 12. marca (TASR) – Reforma pravidiel EÚ na ochranu osobných údajov povedie k silnejším zárukám pri presune dát do tretích krajín. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý dnes schválil Európsky parlament (EP).

Cieľom nových pravidiel je zvýšiť kontrolu ľudí nad vlastnými údajmi a uľahčiť firmám ich cezhraničné pôsobenie zjednotením pravidiel v celej EÚ. Poslanci tiež presadzujú, aby sankcie pre spoločnosti porušujúce pravidlá dosahovali až 100 miliónov eur alebo päť percent ich ročného obratu.   Revíziu devätnásť rokov starých pravidiel EÚ na ochranu osobných údajov si vyžiadal pokrok v informačných technológiách, globalizácia a rastúce využitie osobných údajov za účelom presadzovania práva.   Spravodajca všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov Jan Philipp Albrecht Poslan uviedol, že členské štáty EÚ (Rada) by nemali otáľať s prijatím tohto nariadenia a akýkoľvek ďalší odklad by bol nezodpovedný.

"Európski občania od nás očakávajú, že sa dohodneme na silnom celoúnijnom nariadení o ochrane údajov. Pokiaľ sa niektoré členské štáty nechcú dohodnúť ani po dvojročných rokovaniach, väčšina by mala pokračovať bez nich," uviedol nemecký poslanec. V rovnakom duchu sa vyjadril aj spravodajca smernice o ochrane osobných údajov pri presadzovaní práva, grécky poslanec Dimitrios Droutsas.

Udelenie prístupu tretím krajinám k osobným údajom občanov EÚ, napríklad z vyhľadávačov, sociálnych sietí alebo cloudov, by podľa poslancov malo podliehať autorizácii vnútroštátneho orgánu na ochranu osobných dát. Prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ služieb by mal zároveň informovať dotknutú osobu o prijatí takejto žiadosti. Subjektom, ktoré nedodržia uvedené povinnosti, by mala podľa EP hroziť pokuta až do výšky 100 miliónov eur alebo piatich percent ich celosvetového ročného obratu, podľa toho, ktorá suma je vyššia. Pôvodný návrh Európskej komisie počítal s pokutou vo výške maximálne jedného milióna eur alebo dvoch percent ročného celosvetového obratu.   Nové pravidlá by tiež mali posilniť ochranu dát na internete. Ich súčasťou je právo na vymazanie osobných údajov, nové obmedzenia pre profilovanie užívateľov (pokusy o analýzu alebo predvídanie pracovnej výkonnosti danej osoby, jej ekonomickej situácie, lokalizácie a podobne), ako aj povinnosť používať jednoduchý a zrozumiteľný jazyk pri informáciách o politike spoločnosti v oblasti ochrany súkromia a spracovania osobných údajov.

Európsky parlament schválil oba legislatívne návrhy v prvom čítaní s cieľom zhrnúť doteraz vykonanú prácu na predložených textoch a odovzdať ju po voľbách novému europarlamentu. V máji zvolení poslanci sa tak budú môcť rozhodnúť, či budú pokračovať v práci vykonanej počas aktuálneho funkčného obdobia alebo začnú nanovo.   (spravodajca TASR Jaromír Novak) žab