Europoslanci sa rozhodli podporiť zavedenie dane z finančných transakcií

Brusel 19. júna (TASR) – Členovia Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti (ECON) v utorok (18. 6.) zaujali priaznivé stanovisko k zavedeniu dane z finančných transakcií.

Poslanci z ECON hlasovali za podporu návrhu Európskej komisie (EK), ktorý v rámci dane z finančných prevodov zahŕňa širokú škálu finančných nástrojov, ako sú akcie, dlhopisy a deriváty.

Europoslanci podporujú daňové sadzby navrhované EK – 0,1 % pre obchody s akciami a dlhopismi a 0,01 % pri obchodoch s derivátmi.

"Aj napriek intenzívnemu lobingu zo strany finančného sektora hlasovanie ukázalo, že Európsky parlament zostáva konzistentný a koherentný vo svojom prístupe k tejto dani," povedala po hlasovaní výboru ECON grécka europoslankyňa Anni Podimata, ktorá mala na starosti túto záležitosť.

Poslankyňa pripomenula, že Európsky parlament (EP) bol na čele kampane za zavedenie finančnej dane od samého začiatku. A dodala, že v predstavách EP bude mať daň z finančných transakcií dvojitý prínos – zabezpečí spravodlivé zdaňovanie finančného sektora a odradí špekulatívne finančné transakcie.

Podimata zdôraznila, že EP vyšle počas júlového plenárneho hlasovania silný signál členským štátom, že neexistujú výhovorky na oneskorenie zavedenia dane z finančných transakcií. Podľa jej slov by k tomu malo dôjsť ešte pred voľbami do EP v máji 2014.

Poslanci EP však majú iba poradnú úlohu v otázkach daní, a preto bude na skupine 11 členských štátov EÚ, ktoré chcú zaviesť daň z transakcií, aby sa dohodli na ďalších podrobnostiach.

Skupinu 11 členských štátov únie, ktoré pristúpia k dani z finančných transakcií prostredníctvom posilnenej spolupráce, tvoria: Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Grécko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Taliansko a Španielsko. Tieto krajiny ešte musia dosiahnuť dohodu o dani z finančných transakcií, takže zatiaľ stále nie je isté, kedy a či vôbec sa táto daň zavedie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl