Europoslanci: Šatan má ísť na olympiádu

Zdroj: TASR

Europoslanci Anna Záborská (EĽS, KDH) a Peter Šťastný (EĽS, SDKÚ-DS) sú presvedčení, že Miroslav Šatan patrí do olympijského hokejového tímu Slovenska. Zatiaľ čo Záborská vidí za rozhodnutím diskrimináciu kvôli veku, Šťastný považuje Šatana aj napriek slabšej sezóne stále za jeden z pilierov slovenského hokeja.

Podozrenie z diskriminácie podľa Záborskej vyvolalo vyjadrenie trénera Vladimíra Vůjteka na tlačovej konferencii, kde o Šatanovi povedal: "Pozorne sme ho sledovali v každom zo zápasov, v ktorých nastúpil. Jeho hra nebola na vyššej úrovni ako u iných nominovaných.

"Z vyjadrenia trénera je zrejmé, že prednosť dostali mladší, nie však nevyhnutne lepší hráči. Ak by takto postupoval ktorýkoľvek zamestnávateľ, porušil by č. 21 Charty základných práv EÚ, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe veku," uviedla Anna Záborská.

"Miro Šatan je veľký hráč s bohatými skúsenosťami, ktoré sú rozhodujúce práve v kľúčových momentoch hry. To, že nie je v zostave, je fackou nielen pre Mira, ale urážkou celej tradície a hodnôt slovenského hokeja. Aj napriek slabšiemu začiatku sezóny tréner Vůjtek potvrdil, že jeho výkon je na rovnakej úrovni, ako výkon iných nominovaných hráčov. Miro Šatan na olympiádu patrí, nie ako symbol, ale ako jeden z najlepších hráčov, ktorých Slovensko má," hovorí europoslanec Peter Šťastný.

Záborská a Šťastný apelujú na vedenie slovenskej hokejovej reprezentácie, aby nepripustilo diskrimináciu športovcov a rôzne manipulácie pri ich výbere na medzinárodné podujatia.

Europoslankyňa Anna Záborská sa v Európskom parlamente často venuje témam medzigeneračnej solidarity a prípadom diskriminácie. Peter Šťastný sa ako člen hokejovej siene slávy IIHF zase angažoval napríklad v otázke organizácie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa majú konať tento rok v Bielorusku. To sa podľa Šťastného z hľadiska porušovania ľudských práv a vlády zákona nekvalifikuje na tak prestížne športové podujatie.