Europoslanci sprísnili možnosť vnútroštátnych hraničných kontrol v Schengene

Štrasburg 12. júna (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes schválili nové pravidlá, vďaka ktorým bude lepšie chránená sloboda pohybu v rámci schengenského priestoru. Inšpekčné tímy budú môcť v budúcnosti vykonávať neohlásené kontroly vnútorných hraníc a zastaviť tak pokusy o zavedenie nelegálnych kontrol.

Legislatívny balík upravujúci správu schengenského priestoru pozostáva z dvoch nariadení. Prvé zavádza nový hodnotiaci mechanizmus schengenského systému, ktorý by mal pomôcť pri riešení krízových situácií. Druhé stanovuje spoločné pravidlá pre výnimočné situácie, kedy bude dočasne možné obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach.

"Keď už máme spoločný schengenský priestor, nemal by hocikto a hocikedy do toho vsúvať svoje vlastné pravidlá a zabrzdiť možnosť pohybu osôb medzi členskými štátmi," uviedol pre TASR slovenský europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD).

V prípade plánov na zavedenie vnútrohraničných kontrol, bude musieť každá krajina o tom informovať ostaných členov únie, lebo ináč to môže poškodiť celú európsku filozofiu slobodného pohybu osôb.

Inšpekčné tímy budú môcť po prvýkrát vykonávať neohlásené kontroly na hraniciach medzi členskými štátmi. Ich cieľom je monitorovať pokusy o zavedenie nezákonných kontrol na vnútorných hraniciach. Pri návštevách vonkajších hraníc by mali byť členské štáty upovedomené aspoň 24 hodín vopred.

Europoslanci presadili, že akékoľvek obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach by malo ostať poslednou možnosťou – výnimočným opatrením s prísne obmedzeným rozsahom a dĺžkou trvania.

V prípade závažného ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti by kontroly mohli byť obnovené na 30 dní s možnosťou predĺženia na maximálne šesť mesiacov. Ak si nepredvídateľné okolnosti vyžiadajú okamžitú reakciu (teroristický útok), členské štáty budú môcť obnoviť kontroly na dobu maximálne desať dní. Akékoľvek predĺženie kontrol bude monitorované na úrovni EÚ.

Migrácia a prekročenie vonkajších hraníc veľkým počtom štátnych príslušníkov tretej krajiny by sa nemali považovať za ohrozenie verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti, uvádza sa v novom texte schengenského kódexu.

Nová legislatíva v oblasti správy schengenského priestoru môže vstúpiť do platnosti až po jej schválení Radou EÚ. Ministri členských štátov by sa ním mali zaoberať na jeseň toho roku.

Voľný pohyb považuje 62 percent respondentov prieskumu Eurobarometra za najväčšie pozitívum európskej integrácie za ostatných 50 rokov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

TASR vydá k správe zvukový záznam