Europoslanci sú kritickí voči znovuzavedeniu hraničných kontrol vnútri EÚ

Štrasburg 6. júla (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu dnes ostro zareagovali na snahy niektorých štátov Európskej únie zaviesť nové pravidlá pre ustanovenie vnútorných hraničných kontrol medzi štátmi únie.

"Súčasné snahy o znovuzavedenie hraničných kontrol nemajú nič spoločné s bojom proti organizovanému zločinu, ale veľa z nadchádzajúcimi volebnými kampaňami," vyhlásil na zasadaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu líder frakcie sociálnych demokratov Martin Schulz.

Ako dodal, poslanci EP očakávajú, že Európska komisia dokáže ochrániť jeden zo základných pilierov slobôd v Európskej únii.

"Som šokovaný, že dánska vláda sa bez mihnutia oka snaží podkopať jedno zo základných práv v EÚ. Zrušenie hraničných kontrol a sloboda cestovania bez potreby preukázať sa cestovným pasom je jedným z najväčších úspechov európskej integrácie, vysoko oceňovaný európskymi občanmi," dodal Martin Schulz.

Hovorca sociálnych demokratov Claude Moraes, činný v oblasti občianskych slobôd, povedal, že oportunistické a politické manipulovanie so Schengenom predstavuje vysoké sociálne a ekonomické straty.

"Budeme sa brániť akémukoľvek novému schengenskému mechanizmu, ktorý má iný zámer ako podporiť slobodu voľného pohybu v Európe. Akákoľvek zmena musí byť dohodnutá v rámci procesu spolurozhodovania s Európskym parlamentom," upozornil Moraes.

Hovorca sociálnych demokratov priznal, že na druhej strane treba chápať aj to, že EÚ za desať rokov fungovania schengenského systému nedokázala čeliť narastajúcemu tlaku azylantov a imigrantov, čo je príčina na snahu o prehodnotenie schengenského systému zo strany niektorých členských štátov únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem