Europoslanci zo SR: Útok na Šefčoviča je pokračovaním maďarských aktivít voči SR

Bratislava/Brusel 14. januára (TASR) – Za pokračovanie série protislovenských krokov z maďarskej strany označili dnes slovenskí europoslanci útoky na adresu dezignovaného slovenského komisára Maroša Šefčoviča za jeho údajné protirómske vyjadrenie.

Slovenskí členovia Európskeho parlamentu z radov socialistov – Monika Flašíková-Beňová, Boris Zala a Vladimír Maňka – sú znepokojení "najnovšími protislovenskými aktivitami" svojich dvoch maďarských kolegov Lívie Járókaovej a Józsefa Szájera. Podľa nich mal Šefčovič pred piatimi rokmi na konferencii o ľudských právach a migračnej politike EÚ vyhlásiť, že Rómovia zneužívajú slovenský sociálny systém. Od slovenského nominanta požadujú okrem ospravedlnenia aj vysvetlenie tohto vyjadrenia namiereného voči Rómom. Rovnako bude musieť objasniť, ako chce pretláčať do popredia rómsku problematiku.

"Šefčovič ako kariérny diplomat vždy rešpektoval nielen práva národnostných menšín, ale ľudské práva ako také. Zapája sa tiež do príprav opatrení zameraných na zlepšenie životných podmienok nielen slovenských Rómov, ale aj Rómov žijúcich v Maďarsku a iných krajinách," uvádza sa vo vyhlásení vydanom slovenskými socialistickými poslancami.

Tí ponúkajú Szájerovi a Járókaovej "priateľskú ruku" a navrhli im stretnutie, na ktorom sú pripravení predložiť argumenty s cieľom vyvrátiť tieto nepodložené a nepravdivé informácie a obvinenia.

"Chceli by sme veriť, že táto zavádzajúca iniciatíva maďarských predstaviteľov nie je ďalším prejavom maďarskej nenávisti voči Slovenskej republike," zdôrazňujú traja slovenskí europoslanci.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh ed