Europoslanec Kowal: Poľsko by malo iniciovať nový plán pre Ukrajinu

Varšava 30. januára (TASR) – Západ by mal vypracovať nový plán pre Ukrajinu a Poľsko by malo prevziať úlohu obhajcu tohto plánu. Vyhlásil to dnes poľský politik Pawel Kowal, vyslanec Európskeho parlamentu na Ukrajine. Podľa jeho slov by išlo o najväčšiu diplomatickú úlohu Poľska v "našich novodobých dejinách", informovala tlačová agentúra PAP.

Kowal, ktorý sa dnes vo Varšave rozprával s novinármi, strávil posledných niekoľko dní v Kyjeve ako člen delegácie EP na Ukrajine.

Zákonodarca EP uviedol, že hoci európske turné poľského premiéra Donalda Tuska prišlo prineskoro, stále malo zmysel.

Poľsko by podľa Kowala malo prísť s iniciatívou na vytvorenie osobitného, komplexného plánu pre Ukrajinu. "Tento plán by mal zlučovať sily a schopnosti EÚ a USA, ako aj medzinárodných inštitúcií, ale obzvlášť členských štátov EÚ," vysvetlil Kowal.

Cieľom podľa neho nie je iba presunúť peniaze, ale aj poskytnúť jasný, nový impulz, ktorý by dal ľuďom na Ukrajine nádej. Plán by mal ponúkať sociálnu a ekonomickú podporu a tiež pomáhať pri zrode mladej proeurópskej elity na Ukrajine, dodal vyslanec.

Všetky politické zoskupenia v Poľsku by mali zjednotiť svoje sily, aby sa dosiahol tento cieľ, keďže "by mohlo ísť o najväčšiu diplomatickú misiu Poľska v našej novodobej histórii", zdôraznil europoslanec Kowal.

Dvanásťčlenná delegácia EP, v ktorej sú aj štyria poľskí europoslanci, bola na návšteve Kyjeva od utorka 28. januára do dneška. Europoslanci sa stretli so zástupcami ukrajinskej opozície, parlamentu a vlády, cirkevnými lídrami, novinármi, akademikmi aj odborníkmi.

13 jam gon