Európska komisia bude rokovať s Francúzskom o Rómoch

Brusel 27. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) a francúzski predstavitelia sa 31. augusta stretnú na diskusii o politike integrácie Rómov. Oznámila to dnes EK.

Začiatkom tohto týždňa komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová kritizovala Francúzsko. Uviedla, že "s veľkou pozornosťou a určitým znepokojením" sleduje jeho sporné rozhodnutie vyhostiť stovky neprihlásených Rómov do Rumunska a Bulharska.

Vo štvrtkovom telefonickom rozhovore francúzsky premiér Francois Fillon povedal predsedovi EK Josému Manuelovi Barrosovi, že vyhosťovanie "je v úplnom súlade so zákonmi EÚ". Informoval o tom hovorca EK Olivier Bailly.

Utorkové stretnutie, dohovorené počas telefonátu, sa uskutoční v Bruseli deň pred tým, ako Redingovej predložia ďalší eurokomisári správu o legálnosti francúzskeho postupu.

Redingovej napäto očakávané hodnotenie však nebude zverejnené, oznámil dnes jej hovorca Matthew Newman. Vysvetlil, že pôjde o vnútornú "právnu a politickú analýzu", ktorá sa bude týkať rómskej populácie aj ako celku.

Francúzsko bude v utorok zastupovať delegácia ministrov zatiaľ ešte v nespresnenej zostave. EK budú zastupovať popri Redingovej zrejme aj jej dvaja kolegovia – eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová a eurokomisár pred zamestnanosť, sociálne veci a integráciu László Andor.

Francúzske zásahy proti Rómom podporovala pravicová vláda v Taliansku, ale inde v Európe vyvolali zdesenie. Kritika prišla od nevládnych organizácií, rumunských predstaviteľov a aj od katolíckej cirkvi.

Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) v Ženeve sa pripojil k zoznamu tých, ktorí vyzvali Francúzsko na zastavenie hromadných deportácií Rómov.

Vysokopostavený vatikánsky predstaviteľ pre migrantov Agostino Marchetto v Ríme vyhlásil, že katolícka cirkev má o Rómov obavy, lebo "aj oni sa stali obeťami holokaustu a vždy žili na úteku pred tými, ktorí ich prenasledovali".

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí zareagovalo vyhlásením, že krajina "úzkostlivo dodržiava zákony EÚ, ako aj medzinárodné záväzky ohľadne ľudských práv".

Ďalším znakom zmierňovania napätie medzi Parížom a Bruselom je aj to, že eurokomisárku pre vnútorné záležitosti Malmströmovú pozvali na summit o prisťahovalectve, ktorý sa bude konať v Paríži 6. septembra. Pôvodne bola z neho Európska komisia vylúčená.

Zdroj: DPA

jam hy