Európska komisia odporučí začatie prístupových rokovaní so Srbskom

Brusel 21. apríla (TASR) – Po dosiahnutí dohody medzi Belehradom a Prištinou o riešení problému severného Kosova odporučí Európska komisia (EK) začatie prístupových rokovaní so Srbskom. Vyplýva to z návrhu správy vypracovanom šéfkou zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovou a Európskou komisiou, ktorý má byť prijatý v pondelok dopoludnia v skrátenom písomnom konaní. V ďalšej správe o Kosove odporúča EK začať rokovania s Prištinou o stabilizačnej a asociačnej dohode s EÚ. Oznámila to dnes večer rakúska agentúra APA.

Európska komisia podľa APA neuvádza konkrétny dátum začatia rozhovorov so Srbskom. Rada EÚ pre zahraničné veci, na ktorej sa zúčastní aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, prerokuje v pondelok v Luxemburgu správy Ashtonovej aj EK, pričom by sa diplomati mohli zaoberať aj konkrétnym dátumom začatia rokovaní so Srbskom a Kosovom.

"Krokmi k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov s Kosovom splnilo Srbsko kľúčovú prioritu," uvádza sa v prvej správe. Aj Kosovo uskutočnilo "dôležité kroky" k viditeľnému a trvalému zlepšeniu svojich vzťahov so Srbskom, píše sa v druhej správe.

Dohodu o Kosove, parafovanú v piatok v Bruseli, podporili dnes na samostatných zasadnutiach svojho vedenia obe srbské vládnuce strany – Srbská pokroková strana (SNS) podpredsedu vlády Aleksandara Vučiča i Socialistická strana (SPS) premiéra Ivicu Dačiča.

Kritizovali ju podľa očakávania opozičné strany a srbská menšina v severnom Kosove. Členom rokovacieho tímu sa dokonca vyhrážali smrťou. Srbskí nacionalisti odsúdili dohodu ako zradu.

Kosovský premiér Hashim Thaci bude o dohode informovať poslancov dnes večer na osobitnom zasadnutí parlamentu v Prištine. Dohodu kritizuje predovšetkým druhá najväčšia opozičná strana Vetevendosje (Sebaurčenie), podľa ktorej favorizuje Srbsko a Kosovo ňou nič nezískalo.

5 hy