Európska komisia odporučila vstup Lotyšska do eurozóny od 1. januára 2014

Brusel 5. júna (TASR) – Lotyšsko splnilo všetky potrebné kritériá, aby sa mohlo stať 18. členom eurozóny, rozhodla dnes Európska komisia (EK). Podrobnejšie stanovisko vydá v priebehu dňa eurokomisár pre menové záležitosti a euro Oli Rehn.

Európska centrálna banka (ECB) dnes však aj napriek priaznivým odporúčaniam EK uviedla, že ekonomika Lotyšska z hľadiska dlhodobej udržateľnosti hospodárskej konvergencie stále čelí rizikám a vláda v Rige by preto mala aj naďalej pokračovať na ceste komplexnej fiškálnej konsolidácie.

Po Estónsku by sa Lotyšsko od 1. januára 2014 malo stať druhou pobaltskou krajinou, ktorá vstúpi do eurozóny. Litva už oznámila svoj úmysel prijať euro od 1. januára 2015.

Lotyšsko malo pevne stanovený kurz národnej meny voči euru ešte od svojho vstupu do EÚ v roku 2004. Aby bolo možné udržať tento kurz, vláda počas krízy prikročila k zníženiu platov vo verejnej sfére, zvyšovaniu daní a redukcii vládnych výdavkov.

Lotyšská inflácia, rozpočtový deficit, verejný dlh a dlhodobé úrokové sadzby sú v poriadku, spĺňajú predpísané limity, avizovali zdroje z EK ešte pred prijatím finálneho rozhodnutia.

ECB však v tejto súvislosti upozorňuje, že sa predpokladá, že udržanie nízkej miery inflácie v Lotyšsku bude náročné v strednodobom horizonte.

Lotyšsko čelilo obrovským ekonomickým problémom v roku 2008 a 2009 po tom, ako spľasla realitná bublina po nástupe finančnej krízy. Krajina bola nútená požiadať EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc vo výške 7,5 miliardy eur. Následkom krízy HDP Lotyšska vtedy klesol o pätinu.

Na druhej strane sa Lotyšsko môže pochváliť, že v rámci EÚ má najvyššie tempo rastu, čo nasledovalo po prijatí úsporných opatrení. Rozpočtový deficit a úroveň zadlženia patria medzi najnižšie v únii.

EK v rámci jarných prognóz rozvoja uviedla, že pre Lotyšsko predpokladá v tomto roku schodok vo výške 1,2 % HDP a dlh na úrovni 43,2 % HDP. Prípustná hranica zadlženia v EÚ je 60 % HDP.

Predstavitelia EK dúfajú, že zelená karta pre vstup Lotyšska do eurozóny bude silným signál pre investorov a finančné trhy, že aj napriek trom rokom dlhovej krízy sa spoločná menová únia rozrastá a nehrozí jej zánik.

Po súhlase Európskej komisie s pristúpením Lotyšska do eurozóny, túto skutočnosť ešte budú musieť odobriť aj členské štáty EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop